Jaanuar-Veebruar 2024 – Projekt “Töövari” ja ralli aktsiaturul
Hei hei
Proovin siin hoogsalt lainele saada ja võtan aasta esimese kahe kuu kiired toimetamised nüüd ühe blogi postitusena kokku. Palju on toimunud ja aktsiaturg ei ole ka maganud. Käima on lükatud viimase aastakümne suurim aktsiaralli. Aga kõigest räägime peagi lähemalt.
Jaanuari-veebruari tegemised:
- Põgenesime Eesti talve eest Sri Lankale
- Projekt töövari
- RahaTreeneri uus telefon
- Äripäeva artikkel uutest finfluentseritest
- Jaanuar – veebruar märkimisväärsed sündmused majanduses:
- Aktsiaralli jätkub ja suurim vedaja on Nvidia
- Miks Bitcoini hind on hoo sisse saanud?
- Pinged Lähis-Idas ja nafta hind
- RahaTreeneri portfell
Põgenesime Eesti talve eest Sri Lankale
Jaanuar algas minu ja minu pere jaoks reisiga Sri Lankale. Kõik, kes mind vähegi teavad ja tunnevad, on teadlikud, et mulle meeldib väga reisida. Kui mul on reis planeeritud, tundub see ooteaeg väga põnev. Sellepärast meeldibki mulle, et alati on lennupiletid ostetud ja on midagi oodata. Kui seda ostu ära ei tee, siis leiad vahepeal 100 põhjust, miks sa järgmisele reisile minna ei saa.
Märksõnad: aktiivne aja veetmine ja kvaliteetaeg perega jäävad seda reisi meenutama
Sri Lanka reis oli meie jaoks täiesti uutmoodi, sest reisisime esimest korda lapsega. PS! Rootsi kruiisil käimine ei lähe meie jaoks reisina arvesse. Meile meeldib oma reise ise planeerida. Lisaks ei soovi me eriti palju ööbimisi ette planeerida. Kunagi ei tea, milline koht või piirkond sulle kõige rohkem meeldib või ei meeldi. Kui soovid seal natuke kauem aega veeta, siis oled teiste broneeringute tõttu juba kinni või kui soovid hoopiski varem lahkuda, siis võid kaotada oma pikema broneeringu tõttu raha. Reisist postitasin palju infot ka Instagrami. Tehtud storyd leiad highlightside alt.
See Tuk tuk oli meie põhiline sõiduvahend. SIIT näed täpsemalt, milliseid mugavusi masin pakkus 🙂
Tavaline hommikusöök Sri Lankal
Kokkuvõtteks olime ära 23 päeva ja jaanuar sobis selleks ideaalselt. Eesti talvest üheks kuuks põgenemine on miski, mida sooviksin iga aasta teha. Nii saab kätte vajaliku D-vitamiini koguse ja kogu see talvine pime periood tundub ka palju lühem. See aasta vedas kuidagi eriti, et sattusime just kõige külmemal perioodil ära olema.
Olen teinud ka paar Instagrami Reelsi reisist, kus jagan erinevaid mõtteid reisimisest.
Projekt töövari
Juba reisi ajal mõtlesin, kuidas oma kodusoldud aega mõistlikult sisustada nii, et ma sellest ajast võimalikult palju võidaksin. Ühel ööl tuli mõte ja ajasin ennast keset ööd voodist ülesse ning otsisin märkmiku ülesse. Mõte oli sarnaselt kanal 2 Õhtu saatele, et käin erinevatel inimestel töövarjuks. Õpin ise sellest tohutult ja samas pakuks see huvi ka minu jälgijatele. Töö käigus näen erinevate ametikohtade kardinate taha ja suudan endale paremini mõtestada, et mida tulevikus lisaks tavatööle veel teha tahaksin.
Panin siis öösel nimed kirja, keda tahaksin varjutada ja läksin magama. Ma mõtestasin selle enda jaoks lahti nii: Mul on sellest ainult võita. Isegi, kui ebaõnnestun, siis olen ühe kogemuse võrra targem. Kui keegi annab minu projektile negatiivse vastuse ja teda ma varjutama minna ei saa, siis pole sellest midagi. See on ju ainult “EI”. Töövarjutamine nõuab varjutatavalt ikkagi ajalist ressurssi, sest mingid asjad tuleb ette valmistada ja peal on pinge mulle võimalikult palju asju näidata.
Veebruari kuu jooksul käisin külas Nelli Jansonil (LHV investor kogukonna juht) ja LHV-l, Investor Toomasel ja Äripäeval, Nelli Differtil (Eesti epeenaiskonna liige), Mart Võrklaeval (Rahandusminister) ja Kristi Saarel (Investeerimiskogukonna üks eestvedajatest. Kui siia lehele sattusid, siis oled kindlasti kursis ).
Täpsemalt saad sellest kõigest lugeda minu Instagramist
Kõik varjutamised olid omamoodi põnevad ja harivad. Kohati võib öelda, et pääsesin tõesti “kardinate taha”, mida tavainimene ei näe ja seeläbi avardasin oma silmavaadet.
Kõigest sellest saad lugeda minu Instagrami postituste alt. Varjutamise päevadest tegin ülevaated oma storydesse, mille leiad highlightside alt.
RahaTreeneri uus telefon Samsung S24 Ultra
Uus aasta algas minu jaoks ka uue telefoniga. Eelmine telefon Samsung S20 oli mind juba 4 aastat edukalt teeninud. Kuid vanus jõuab meile kõigile järgi: aku eluiga muutus aina lühemaks, trükkimise ajal tuli sisse väike lagg ja kuna teen kõik pildid ning videod telefoniga, siis soovisin, et minu mälestused oleksid võimalikult hea kvaliteediga.
Siin tuli mulle appi Samsung, kes aitab koostöös minu parema RahaTarkuse sisuloomele kaasa.
Uueks telefoniks sai Samsungi lipulaev AI funktsioonidega S24 Ultra. Kuna kasutan telefoni töövahendina, siis palju suurem ekraan aruannete lugemisel ja teiega jagamisel on suureks abiks. Uskumatu kaamera, millega saan jäädvustada väga hea kvaliteediga videosid ja pilte. Mainimata ei tasu jätta akut, mida jätkub tihti ka kaheks päevaks ja enam ei pea ma laadijat kaasas kandma, et tervet päeva vastu pidada.
Kokkuvõtteks tõstab uus telefon minu sisu kvaliteedi märksa kõrgemale kui see enne oli. Lisaks teeb see minu RahaTreeneri tegevused palju kergemaks. Kui see tekitas sinus huvi, siis viska pilk peale minu uuele VIDEOLE. Kindlasti avastad sealt enda jaoks midagi põnevat ja näed, mida annab AI juurde uute telefonide kasutamisel.
Piltide ja videode kvaliteet on väga hea. Kuna telefon minul lisaks töö tegemisele vahend mälestuste kogumiseks, siis naudin heade piltide ja videode tegemist väga.
Äripäeva artikkel uutest finfluentseritest
Veebruari alguses tuli välja ka väike artikkel, kus räägime “uue finfluentserite põlvkonnaga” investeerimisega alustamisest ja mõtetest investeerimise kohta. Peale seda artiklit saan ennast finfluentseriks kutsuda
Kellel ligipääs olemas, siis saab lugeda SIIT.
Jaanuar – veebruar märkimisväärsed sündmused majanduses
Aktsiaralli jätkub ja suurim vedaja on Nvidia
Uus aasta algas suure hooga. FED annab aina rohkem märku, et soovib selle aasta suvel kolme intressimäärade langetust teha. See kõik tähendaks kokku intressimäärade langust 0.75% võrra. Kõik oleneb muidugi inflatsiooni ja tööturu näitajatest, kuid hetkel tundub stsenaarium, kus suvel intressimäärasid langetatakse, suure tõenäosusega.
Lisaks headele uudistele FEDi poolt, ületasid tehnoloogiasektori suured ettevõtted, analüütikute ootuseid ja süstisid investoritesse ootust. Eriti heade tulemustega jäi silma Nvidia. AI populaarsuse ja arendamise tagajärjel on kiipide nõudlus kasvanud ja see on vesi Nvidia veskile, kes on oma konkurentidest efektiivsusega ette jõudnud. Lisaks väga suurtele lepingutele, mis tulevikus käivet kindlustavad, on kiipide nõudlus maailmas tugevalt kasvanud.
Kui me nüüd mõtleme, kui suurel osal meie igapäevastest asjadest on kiibid sees, siis mõistame, et maailm muutub aina nutikamaks ja see nõuab suuremat kiipide tootmist.
Miks Bitcoini hind on hoo sisse saanud
Bitcoinil ja krüptol on uus aasta alanud väga hästi. Lisaks sellele, et Binance probleemid said kohtus lahendatud ja tegevjuht astus probleemide lahendamiseks tagasi, on FEDi sõnumid ka krüptoinvestorite silmad, tuleviku osas, särama pannud.
USA SEC (Väärtpaberi- ja börsikomisjon) kiitis ametlikult heaks 11 BTC ETF, kuhu saavad nüüd tavainimesed investeerida. See samm muutis krüptosse investeerimise palju kergemaks. Kõigele lisaks on toimumas BTC pooldumine (halving). Mis kujutab endast olukorda, kus peale pooldumist on kaevandajatel võimalik saada poole väiksem vaevatasu kaevandamise eest. Oodatakse, et see peaks omakorda BTC hinda tõstma. Teadlikud krüpto investorid ütlevad, et pooldumine toimub 20. aprillil või sellele lähedasel kuupäeval.
Pinged Lähis-Idas ja nafta hind
Sõda Gaza sektoris ei ole niipea lõppemas. Kuigi sõja alguses oli võimalus, et regioon läheb täielikult tasakaalust välja ja sõjaga liituvad Iraani sõjalised liitlased, siis USA vägede liikumine kohaliku regiooni ja ähvardused vajadusel Iisraeli kaitseks sõjaga liituda, hoidsid eskaleerumise ära.
Nüüd on pinged jälle tõusma hakanud. Seda põhjusel, et Gaza sektor on nagu maailma suurim vangla. Sealt ei ole kuhugi pääsu. Kui varem suunati inimesed riigi põhja poole, et nad sõjale ette ei jääks, siis nüüd on alustatud ka põhjaosa pommitamist. Lisaks on Gaza sektor ära lõigatud rahvusvahelisest abist ja seeläbi on kohalikel tsiviilelanikel puudu toitu, vett, kütust ja elektrit.
USA üritab maailmamajandust stabiliseerida hoides nafta hinda madalana. Nafta hinna tõus annab kõige suurema mõju inflatsioonile. Jeemeni vastased jällegi üritavad iga hinnaga lääneriike mõjutada.
Kuna suurem osa nafta tootjaid on Lähis-Ida riigid või USAga ühel või teisel põhjusel suhted pingelised, siis on panustanud USA oma nafta tootmisele, tõustes sellega maailma esimeseks. Nii suudab USA hoida inflatsiooni paremini kontrolli all ja riiki stabiilsena. Lisaks hoida ära pingete tõusu Saudi-Araabiaga, kelle suurimaks rahvusvaheliseks valuutaks on nafta. RahaTreeneri lootus on, et olukord stabiliseerub ja tsiviilisikutel on vähemalt võimalus konflikti piirkonnast lahkuda.
RahaTreeneri portfell
Aktsiad
Vahepeal olen jõudnud isegi ühe ostu teha. Plaaniga krüpto hinnatõusust osa saada ja jälgides kauplemisaktiivsuse tõusu, ostsin Coinbase aktsiat. Kuigi Coinbase on kohati sama volatiilne nagu Bitcoin, siis pean seda palju kindlamaks investeeringuks, kui ühte coini investeerimist. Lisaks kauplemisaktiivsusele tõusule on Coinbase-l palju BTC ja ETH-d oma portfellis, mille hind on kõvasti ülesse läinud tõstes seeläbi ettevõtte väärtust.
Hetkel plaanin aktsiat vähemalt 4 kuud hoida ja vaatan jooksvalt, kui kauaks aktsia oma portfelli jätan. Krüptomaailmas muutuvad asjad kiiresti ja käitun nagu FED. Jälgin iga kvartal numbreid ja võtan selle põhjal otsuse vastu, et millal aktsia müüki läheb.
Kuigi 2023 aastal platvormi kasutajate arv langes, siis järjekordse kiire hinnatõusuga on krüptosse investeerimine jälle popiks muutunud.
Platvormi aktiivsed kasutajad
Võlakirjad
Muutuseid ei ole.
Portfelli väärtus: 40 892.48€
Krüpto
Muutuseid ei ole. Kui aus olen, siis nii kiiret tõusu ei osanud ette näha. Eeldasin, et tõus hakkab pihta peale esimest intressimäärade langust. Siis leiavad inimesed kindluse krüptosse investeerida. Samas on turud reaalmajandusest 6-8 kuud ees.
III sammas
Muutuseid ei ole.
Säästu protsent
Säästetud sai aasta esimesel kahel kuul täitsa korralikult. Sissetulekute langust kodus olemisega tõstab ka säästmis %, sest igal säästetud eurol on mõju säästu protsendile. Kui sissetulekud on suuremad, siis on vaja ka suuremat summat, et see säästu % mõjutaks . Vähemalt on aastale hea algus.
Jaanuaris säästsin 12.39% ja veebruaris 7.25%.
Uus aasta tuleb tõeliselt põnev. Juba varsti näeme 😉