Blogi1

Oktoober-November 2023 – Karjääripöörde praktika, reisiks valmistumine ja uued põnevad investeeringud🧠

Hei Hei

Pole ammu näinud. Ma ei taha ennast nüüd õigustada selle tavalise ja tüütu ettekäändega, et jube kiire on olnud ja pole jõudnud blogi kirjutada, aga teen seda ikka. 

Mida kiirem on minul, seda huvitavam on Teil lugeda :D. Täitsa igav oleks, kui kõik päevad oleks samasugused ja räägiksin, kuidas ärkan, söön, teen tööd ja lähen magama. Samas saaks copy-paste teha eelmisest blogipostitusest. Aga aitab small talkist ja vaatame, mis kahe viimase kuu jooksul toimunud on.

Oktoobri – novembri tegemised

 • Esinemine/koolitus Haapsalus ja RahaTarkuse tund koolis
 • Praktika Swedbankis ja kandideerimised
 • Kvaliteetaeg pere ja sõpradega
 • Reisiks valmistumine
 • Trenni lainel
 • RahaTreeneri Portfell

Sündmused majanduses:

 • Algas sõda Israelis
 • Krüpto tõus ja Binance drama
 • Infortari IPO
 • Hagen Bikes pankrot

Esinemine/koolitus Haapsalus ja RahaTarkuse tund koolis

Oktoobris oli mul võimalus täita üks oma pikaajalistest eesmärkidest. Selleks oli Haapsalu Neuroloogilise Taastusravi keskuse töötajatele midagi tagasi anda. 

Kes veel kursis ei ole, siis seoses minu õnnetusega viibisin 3 x 2 nädalat antud raviasutuses, et jalad uuesti alla saada. Kui esimest korda sinna läksin, siis kõndisin veel karkudega ja ei pidanud väga tõenäoliseks, et aasta pärast ei oska tavainimene märgatagi, et mõni aeg tagasi surmaga tõtt vaatasin ning niivõrd raske õnnetuse osaline olin. Lühidalt saad sellest lugeda siit. 

 

Lõpp hea kõik hea. Ehk peale esimest 2 nädalast külastust lahkusin sealt juba ilma karkudeta. Eriti tänulik olen muidugi nendele arstidele ja füsioterapeudidele, kes minuga seal tegelesid. Olen ikkagi suhteliselt otsekohene ja sihikindel isiksus. Ravil olles käisin tihti endale erinevaid tegevusi juurde “küsimas” ja lisaks tihedale kavale kauplesin endale välja vahendid, millega sain siis õhtusel ajal omale treeninguid teha. Usun, et selline suhtumine neile meeldis ja lõpuks tuldi minu juurde esimesena, kui keegi oma treeningu tühistas. Kokkuvõtteks olen ülimalt tänulik, et sain antud asutuses oma taastumisega tegeleda, sest iseseisvalt nii kiiresti selliseid tulemusi ma kindlasti saavutanud ei oleks.

Aga nüüd antud päevast lähemalt. Päeva esimeses pooles käisin Turba koolis RahaTarkuse tundi läbi viimas. Turbas olin ise kunagi õpetaja ja mul oli väga hea meel, et vanu kolleege nägin. Lisaks meeldis mulle, et õpilased olid RahaTarkusest huvitatud ning soovisid teada, kuidas juba praegu sellega alustada. 

Oli kohe märgata, kelle lapsed on RahaTarkuse teadmised juba kodust saanud ning minu antud tund on neile teadmiste täiendamine, mitte täiesti uus info. Siit ka tõdemus, et kui soovid tulevikus tarka ja asjalikku last, siis pead juba praegu enda panuse andma. Ei saa alati kooli peale lootma jääda.

Eriti rõõmsaks tegi mind tagasiside, mille peale tundi sain.

Päeva teises pooles suundusin edasi Haapsalu. Mul oli väga hea meel, et minu koolitusele tulid kõik minuga tegelenud arstid ja füsioterapeudid. Tõesti hea meel oli neile midagi tagasi anda. Rääkisime RahaTarkuse põhiosadest – eelarvest, kogumisest, investeerimisest, pensionist, liitintressist ja paljust muust. Lisaks kõigele panin osalejad gruppidesse, kus nad said oma rahaasju töökaaslastega arutada. Oli küll eestlasele natuke šokeeriv, et peab kellegagi peale tööpäeva veel rääkima ka, aga kui lõpuks inimesed käima saada, siis läheb kõik hoogsalt edasi.

Peale koolitust tundsin ennast eriti hästi. Sest minu 100+ elu eesmärgi seast sai jälle ühe asja maha tõmmatud. Väga äge ja loodan, et mind kutsutakse mõne aasta pärast tagasi, et saaksin näha, kui palju keegi tegutsenud on.

Praktika Swedbankis ja kandideerimised

Peale Vali-IT läbimist oli aeg leida endale praktikakoht. Täitsa ausalt öeldes ei kiirustanud ma sellega, sest alguses kodus lapsega ja perega aega veeta oli päris mõnus. See ongi ju põhjus, miks seda RahaTarkust vaja läheb. Kui tahad, siis lähed kohe tööle, kui ei taha, siis saad rahulikult endale uut töökohta valida.

Jah. Euribor tõuseb, hinnad on “laes”, aga kui omad korraliku portfelli ja meelerahufondi, siis ei pea oma tegevustega kiirustama. Praktikakoha otsimisega läks ka omajagu aega. See aeg, millal suurem osa IT ettevõtteid proovib väiksema ressursiga rohkem ära teha ei taheta praktikanti töö efektiivsust vähendama (sellest rääkisin eelmises blogipostituses). Lõppude lõpuks peab ettevõte jääma väiksema müügiga kasumlikuks, mitte ühiskonda arendama.

Igatahes, praktika leidmine ei olnud üldse nii lihtne, kui arvata võib. Kui paarist põhikohast kohest rohelist tuld ei tulnud, siis hakkasin ettevõtetele ükshaaval kirjutama. Kui tuleb valikut, siis saan ju ise valida, mitte ei pea esimesele pakkujale kohe “jah” ütlema. Sama reegel kehtib kodulaenu küsimisel. Tuleb igalt poolt pakkumist küsida, nagu tegin endale uut kodu ostes (postituse leiad siit).

Peale mõningast ootamist tuli päris mitu pakkumist ja käisin ka erinevatel töövestlustel. Üks töövestlus oli isegi investeerimisega seotud, kuid peale neljandat vooru jäi see hetkel katki. Aga olen ülimalt õnnelik, et erinevatel vestlustel käisin, sest see kogemus ja julgus aitab palju edasi.

Kui praktikakoha pakkujate sekka tuli ka Swedbank, siis oli otsus suhteliselt kiirelt tehtud. Nüüd olen juba päris pikalt Swedbankis front-end arendajana Teile uudiskirjasid arendanud (kui oled Swedbanki klient, siis vaata postkast üle) ja lühikese ajaga palju uut õppinud. Ise olen äärmiselt rahul. Eriti meeldib mulle antud meeskonna töökultuur.

Just teadmised ja oskused on see, mida soovin oma praktikalt kaasa võtta, et siis endale sobiv töökoht leida.

Kvaliteetaeg pere ja sõpradega

Aeg liigub aina kiiremini ja viimase kahe kuu jooksul on isiklikus plaanis väga edukas aeg olnud. Eriti meeldib mulle see, et oleme abikaasaga võtnud aega üksteisele. Kohati tähendab see seda, et laps on nädalavahetusel olnud vanavanematega. Pean ise lapse ja vanavanemate aega väga tähtsaks. Kuidas muidu see elukestev side tekib, kui mitte kvaliteetaega koos veetes. Õnneks on meid mõlemalt poolt vanavanematega õnnistatud, kes on valmis ka laste hoidmisesse hea meelega panustama.

Lisaks perega veedetud ajale leidsin aega kvaliteetajaks sõpradega. Lisaks pikale lõunale, mis on minu arvates kõige lihtsam viis sõpradega kokku saada, käisin ühe sõbraga koos komöödiaõhtul Rachman Blake-i kuulamas. Need naljad, mis eestlaste käitumismaneeride ja suhtumise kohta tehakse on puhas kuld. Me ise ei pane tähelegi, kui imelikud me siin oma mullis oleme, võrreldes ameeriklaste või lõuna eurooplastega. Väga äge õhtu oli. 

Reisiks valmistumine

Valmistume hoogsalt jaanuaris toimuvaks reisiks. Nimelt läheme kolmeks nädalaks Sri Lankale ja reisi planeerimine käib. Täitsa naljaks mõelda, et ma pole üle kahe aasta lennukiga sõitnud. Viimane sõit lennukiga oligi meditsiinilennukis ja kuigi ma olevat teadvusel olnud, siis sellest ei mäleta ma mitte midagi. Selle kõige kirjutamise ajal teadvustan järjekordselt kui äge on ikka elus olla. Mured ei lõppe elus kunagi, kuid tänulikkus lihtsalt elamise ees ja enda saavutatud eesmärkide üle rõõmu tundmine, on pikal eluteekonnal ülimalt tähtis. 

Jätkame reisiga. Nagu varem rääkinud olen, siis reisi ostmine on alati nagu filmi valimine. Kui varem plaani paika pandud ei ole, siis läheb pool ettenähtud ajast selle peale, et filmi valida. Olime enne reisi regiooni paika pannud ja plaanisime alguses Filipiinidele reisida. Filipiinidel on üks elu eesmärkidest seal vaalhaidega ujumas käia. Kahjuks oleks Filipiinidel hea elamuse saamiseks oleks vajalik pidevalt ühelt saarelt teisele hüpata ja nii väikese lapsega pole see ilmselt kõige mugavam, siis jäi see plaan katki ja eesmärk tuleb täita järgmisel korral.

Minu unistuste suplus

Kuna sõidame reisile esimest korda koos lapsega, siis ei oska tõesti ette näha, millega reisil arvestama peame. Lisaks tuleb reisile kaasa minu Ämm ja Äi. See pidavat olema kõige parem nipp esimeseks reisiks lapsega, kes on just jalad alla saanud ja tahab igal võimalusel maailma avastada ja ringi joosta. Suurimaks probleemiks on ajakava koostamine ja erinevate hotellide ette broneerimine. Olen läinud taktika peale, et broneerin ette ainult tühistamise võimalusega hotelle, et kui ajakava ei liigu vajalikkus tempos, siis saab kohapeal pikemalt ette broneeritud hotelle tühistama asuda. 

Lisaks kõigele plaanime suurema osa ajast sõita TukTukiga. Tundub ulme onju. Tegelt natuke ongi, aga väljakutsed ja seiklused mulle meeldivad. Käisime oktoobris ühe lähedase inimese sünnipäeval ja kui seal rääkisin, et läheme jälle reisile, siis öeldi, et ära ennast mingi mootorsõiduki peale säti 😀. Vastasin muidugi kohe, et mingeid piiranguid ma selles osas endale ei pane ja sõidame suurema osa trippist TukTukiga. Lubasin, et masina kontrolli teen sellel korral ülipõhjaliku.

Kui sina oled Sri Lankal reisimas käinud, siis võid mulle julgelt Instasse või mailile kirjutada. Kuulaks hea meelega soovitusi.

Trenni lainel

Viimased kaks kuud on olnud minu jaoks ülimalt aktiivsed. Üle kahe aasta käisin uuesti korvpallitrennis. Jah, sa lugesid õigesti. See sama tüüp, kes kaks aastat tagasi ei teadnud, kas ja kui palju enam liikuda saab, käis korvpallitrennis. Väga lõbus oli. Peale selle, et aeroobne treening on jäänud täielikult tahaplaanile ja “veremaitse” oli suus, siis kergemad oskused ja mängutaju ajaga õnneks ei kao. 

Kõik ei möödunud muidugi tagasilöökideta. Paar nädalat peale tugevama treeningu algust tundsin valu puusas ja ega siis midagi, kui perearsti juurde röntgenpilti paluma. Õnneks näitas pilt, et hullemaks midagi läinud ei ole ja uurin nüüd võimalust liigesesse väike süst teha (süstitav materjal toimib liigeses määrde ja polstrina), et natuke kulumist pidurdada. Nagu kõik asjad, siis tegu on jälle tasulise teenusega. See hirm, et pean tulevikus oma tervist rahaliste vahenditega üleval hoidma, sunnib mind pidevalt rohkem rahateenimisvõimalusi leidma. Nagu eelnevates postitustes rääkinud olen, siis suure tõenäosusega tuleb tulevikus puusaliigese vahetus teha ja praeguses olukorras Eesti spordiliigese (see liiges, millega saad natuke aktiivselt sporti ka teha) vahetust Tervisekassa ei rahasta ja seda oleks võimalik teha meile kõige lähemal Soomes. Hind oleks viimaste andmete kohaselt +10K. See ongi põhjus, miks ei tohiks elada palgapäevast palgapäevani. Kui on vaja enda tervise tarbeks raha leida, siis palgapäevast-palgapäevani elades leiad ennast kiirlaenude august.

Esimene korvpalli treening. Kes oleks võinud arvata, et kunagi veel korvpalli mängida saan.

Minu õnneks on Swedbankis jõusaal kontoris olemas. Saab treenida ilma erilise ajakuluta. Tuled lihtsalt varem kohale.

Oktoober – november märkimisväärsed sündmused majanduses

“Märkimisväärsed sündmused majanduses” on kirjutatud kirjutatud koostöös minu tubli praktikandiga Kenri Topsiga.

Algas sõda Israelis

7. oktoobril algas Israeli ja Hamasi sõda. Kes vähegi Lähis-Ida ajalooga kursis, siis teab, et antud sõda ei ole mitte esimene konflikt, mis antud regioonis toimub. Uus ja suurem sõjaline konflikt algas peale 7. oktoobri Hamasi rünnakut, kus hukkus hulgaliselt Israeli tsiviilelanikke (wiki andmetel 846) ja politsei/sõjaväe ametnikke (wiki andmetel 416). Mille tagajärjel alustas Israel Gaza sektori pommitamist ja nüüdseks mobiliseeritud sõjaväelastega sõjategevust Gaza pinnal, mille tagajärjel on surnud erinevatel andmetel umbes 10,3K inimest.

Miks see sõda siia majanduse uudiste hulka eksinud on? Põhjus on selles, et sõda ja erimeelsused Lähis-Idas tähendavad meile rasket aega majanduses. Kindlasti suurem osa inimestest teab, et suurem osa naftast tuleb Lähis-Idast ja peale Ukraina sõja algust oleme loobunud Vene naftast. Kuigi Läänel on head liitlassuhted Lähis-Ida suurimate nafta tootjatega, siis antud konflikt pingestab neid väga teravalt. Lisaks mõjusfääridele on antud regioonis Iraan, kelle rahastatud sõjalised grupid teevad kõik, et USA mõjuvõimu antud regioonis vähendada. Lisaks on antud gruppidel suur mõju Israeli ümbritsevates riikides.

Nüüd jõuame asja tuumani. Kui sõda peaks antud regioonis laienema, siis on see maailma majandusele ainult negatiivne. Analüütikute hinnangul võib nafta hind tõusta 150 dollari barreli kohta (hetkel hind üle 70 dollari). See kurnaks majandust pikemalt kõrgete intressimääradega ja võimalik, et täna saavutatud tipud ei jääks sellisel juhul tippudeks. Ehk kõrge kütuse hind tõstaks inflatsiooni, mis omakorda tõstaks vajadust intressimäärasid veel tõsta. Lisaks on analüütikud hinnanud, et see kõik tõstaks maailma inflatsiooni 6,7% peale.

USA, kes on inflatsiooni jahutamiseks oma riigi varusid turule odavama hinnaga müünud, ei saa seda endale aga lubada ja saatis mitu lennukikandjat regiooni “rahu valvama”. Andes sellega märku, et olukorra eskaleerudes on nemad valmis sekkuma. RahaTreeneri hinnangul (ma ju ekspert nüüd 😀) oli selline signaal piisav, et ära hoida sõja laienemine.

Hea ülevaade Palestiina ja Israeli ajaloost.

Krüpto tõus ja Binance drama

Alles eelmises blogipostituses rääkisime krüptost ja sellele järgnes suurem tõus (loe täpsemalt siit). Vaatame, mis selle kõige taga on.

Krüpto turg on olnud viimase kahe aasta jooksul suure surve all. Tuleviku muutis ebamääraseks ja tumedaks mitmeid erinevaid sündmusi, mis krüpto usaldusväärsust vähendasid. Nüüd on need probleemid lahenema hakanud. Kuna krüpto on oma suure populaarse saavutanud just viimase viie aasta jooksul, siis iseloomustas suuri krüpto ettevõtteid (kes kasutajate raha haldasid) suured võlad. Majandusliku olukorra muutudes oli inimestel oma kodulaenu maksmiseks vaja ikkagi riigi enda valuutat, sest nii uuendusmeelsed võlausaldajad veel ei ole ja seetõttu oli vaja oma positsioonid “päris” rahaks teha. See oli krüptoga tegelevatele ettevõtetele väga halb, sest lisaks intressimäärade tõusust tingitud võla kulude kasvuga langes erinevate krüpto coinide väärtus kiiresti. See muutis mitme ettevõtte tegutsemise võimatuks.

Mis soodustab Bitcoini tõusu:
 • Peale USA pankade pankrotte on suuremad krüptovaluutad suutnud inimeste usaldust võita.
 • Intressimäärade tõus on suure tõenäosusega lõppenud ja tulevik paistab helge.
 • Lisaks lahenes suurim krüptoga seotud kohtuasi: Binance’i juht Changpeng Zhao tunnistas end süüdi ja astus tagasi. USA rahapesuvastaste seaduste rikkumise tõttu saadi 4,3 miljardi dollari suurune trahv kokkuleppe osana. Prokuröride sõnul tehti miljardite dollarite kokkulepe selleks, et lahendada krüptovahetusmaailmas aastaid kestnud uurimine. Käimasolevas tehingus maksab Zhao isiklikult 50 miljonit dollarit, mida prokurörid kirjeldavad USA ajaloo ühe suurima karistusena. 
 • DC kohtu lükkas tagasi SEC-i vastuseisu Grayscale Investmenti katsele muuta oma Bitcoin Trust (GBTC) ETF-iks (vabalt kaubeldav investeerimisfond).

Kuna olen krüpto investeeringud enda portfellis viimase kahe aastaga väga väikeseks kärpinud, siis praegune olukord suunab mind jälle krüptoga toimuval silma peal hoidma.

Infortari IPO

Balti aktsiaturule on tulemas uus ettevõte Infortar. Tegin enne prospekti avaldamist ja hinna teada saamist ettevõttest päris korraliku ülevaate. Nagu varem välja tõin, siis ettevõte toetub suures osas Tallinkile ja Eesti Gaasile. Siit alt leiad põnevat infot Infortari kohta. Pane tähele! Tegu oli prospekti eelse aruande (Q3 2023) ülevaatega.

Minu IPOst mitteosalemise põhjused olid järgmised:

 • Ettevõtte toetub liiga suurelt Tallinkile. Kuigi Tallinki aktsial on sellel aastal hästi läinud (tõus 28,9%) ja ettevõtte on koondamiste ja ebaefektiivsete laevade väljaprahtimise pealt kasumisse jõudnud, siis pikaajalise investeeringu pealt ei näe ma siit head väljavaadet. Turg on piiratud ja laienemist me minu hinnangul järgnevate aastate jooksul ei näe. Lisaks on ära kukkunud Vene turistid (keda tegelikult ka varem väga palju ei olnud) ja majanduslik olukord jätab laeval kulutamiseks väga vähe mänguruumi. Tegu on puhtalt minu arvamusega.
 • Teise väga suure poole käibest toob lauale Eesti Gaas. Lisaks Eesti turule on nad laienenud ka Soome turule, kus hoiavad suurt turuosa. Sellel aastal ostetud Gaso annab suure osaluse ka Läti Gaasivõrgus. Kuigi gaasi hind on kõikunud viimastel aastatel väga palju ja käinud ära tavapärasest märksa kõrgemal, siis minu hinnangul sellist tõusu ja kasumit on Eesti Gaasil väga raske teenida. Tõmban siin sarnased jooni Enefit Greeniga, kes oleks võinud turule tulla eelmise aasta talvel. Siis olid hinnad ju laes. Mõni algaja investor oleks arvanud, et olukord selliselt püsibki ja teinud ostmis otsuse just ettevõtte viimase aasta kasumi pealt.
 • Minu portfellis ei ole hetkel ruumi riskantsete ostude jaoks. Kuna meelestatus oli minu tutvusringkonnas pigem negatiivne ja signaalid turul näitasid, et ettevõte märgitakse täis maksimaalselt 2x, siis jälgin olukorda edasi.

Hagen Bikes pankrot

Eesti kasti rataste tootja Hagen Bikes esitas Harju maakohtule pankrotiavalduse, mis on järjekordne märk varajase faasi kasvuettevõtete väljakutsetest. Hagen Bikes’i asutaja Kaspar Peek selgitas, et ettevõtte ebastabiilne rahavoog ja kahjumlik tegevus nõudsid täiendavate investeeringute otsimist alates 2022. aasta suvest. Kahjuks aga ebaõnnestus aktsiate avalik pakkumine likviidsuskriisi lahendamiseks, mis viis lõpuks pankrotiavalduse esitamiseni.

See juhtum kajastab selgelt, kui keeruline võib olla varajases faasis ettevõtete ellujäämine. Eriti kui nad seisavad silmitsi rahastamisprobleemide ja ebakindla turunõudlusega. Hagen Bikes’i lugu on õppetund kõigile idufirmadele ja kasvuettevõtetele, rõhutades paindlikkuse ja stabiilse rahavoogude juhtimise tähtsust ettevõtluses. Hagen Bikes’i finantsprobleemid ja lõpuks saabunud pankrot olid suuresti tingitud viimaste aastate kahjumlikest majandustulemustest ja uue avaliku aktsiapakkumise ebaõnnestumisest. Ettevõtte aktsiad olid noteeritud First North turul, mis on tuntud suurema riski taseme poolest võrreldes põhinimekirja aktsiatega. First North on mõeldud väiksematele kuid see toob endaga kaasa ka kõrgema riski. Hagen Bikes’i püüdlused oma finantsolukorda parandada aktsiapakkumise kaudu, ebaõnnestusid, mis süvendas ettevõtte majandusraskusi ja viis lõpuks pankrotiavalduse esitamiseni. Eks oli märgata erinevaid punaseid lippe Hagen Bikes kohta juba varasemalt.

Kasutatud allikas

RahaTreeneri arvamus: 

Tegu oli tõesti väga spetsiifilise turunišš tootega, mida ei pea ostma, kui raha on vaja kokku hoida. Samas tõi antud pankrot hästi välja ohud kahjumiga iduettevõtetesse investeerimise korral. Mulle meeldib, et meestel oli julgust, et hobist endale ettevõte teha ja sellega turule tulla. Siin saab süüdistada ainult investoreid, kes hüppasid pea ees ettevõtte aktsiaid ostma ja ei analüüsinud võimalikke ohte. Nüüd osadel investoritel kooliraha makstud ja saab edukamalt edasi liikuda.

RahaTreeneri portfell

Aktsiad

Oktoober – november tegin aktsiaturul kaks uut ostu. Vaatame lühidalt mõlemad ostud üle.

Dexcom

Pakub autonoomseid veresuhkru mõõtmise seadmeid, mille näitajaid saab telefonist jälgida. Pidasin nõu ka paari inimesega, kes nende tooteid kasutavad ja sain ainult positiivset tagasisidet. Kõigele lisaks on ettevõttel antud turul väga madal konkurents, mis võimaldab säilitada kõrget kasumit. Maailma rahvastik kasvab ja läbi elustiili suureneb ka suhkruhaigete hulk. Lisaks laieneb ettevõtte hoogsalt Euroopasse. Näiteks alustatakse tehase ehitamist Iirimaale.

Diabeeti põdevate inimeste arv tõuseb pidevalt

SolarEdge
 • SolarEdge on päikeseenergia elektritootmisseadmete tootjana selle turu ülemaailmne liider – Turuosa tõttu väiksem risk.
 • Müügi langus on tingitud eelkõige sellest, et ettevõtte invertereid ja võimsuse optimeerijaid tarbivad suures osas eramajades elavad inimesed. Seega, mida suurem on USA-s uute kodude ehitamine, seda suurem on nõudlus ettevõtte toodete järele selles riigis.
 • USA kinnisvaraturul on aga kõrgete hüpoteeklaenude intressimäärade tõttu praegu negatiivsed suundumused, mistõttu nõudlus SolarEdge’i toodete järele on madal.
Kokkuvõtvalt on ettevõtte käekäiku tugevalt mõjutanud just kõrged intressimäärad, mis vähendavad ka uute majade ehitust. Praeguseks oleme jõudnud olukorda, kus suure tõenäosusega uut intressimäärade tõusu tulemas ei ole. Lisaks muutub surve roheenergia kasutusele märksa suuremaks, kui majandus jälle jalad korralikult alla saab ja inimesed ei pea mõtlema, kuidas ots otsaga kokku tulla.
SolarEdge on võrreldes Dexcomiga märksa riskantsem investeering, kuid minu portfelli riskitase sai seda endale lubada.

Portfelli väärtus: 40 808.04€

Võlakirjad

Kuigi olin väga lähedal uute võlakirja pakkumisega ühinemisel, siis jäi see sellel korral katki. Seda põhjusel, et LHV tegi 10,5% võlakirja pakkumise, mis jätab teised pakkumised tootluse ja riski suhte tõttu varju.

Oleme ausad. Tegelikult ei pruugi enam nii häid pakkumisi tulla, sest võlakirjade tootlus läheb intressimäärade langemisega aina madalamaks. Aga ega minu vaatest pole väga hullu ka.

Krüpto

Hoian aktiivselt krüptol peale suurt tõusu silma peal, kuid hetkel ostu teinud ei ole.

III sammas

III sambasse raha juurde ei läinud. Positiivse poole pealt on minu pensionifondid hoogsalt kasvanud ja nii portfelli panustanud.

Säästu protsent

Mõlema kuu jooksul mingit ime ei juhtunud ja sissetulekud praktikal olles tõusnud ei ole. Ehk säästu protsent jäi väga tagasihoidlikuks. Eriti novembris.

Vaatame siis novembri suurimad kulutused üle:
 • Käisime fotograafi juures 220€
 • Auto hooldus 415.09€
 • Jõulu kingitused 142.25€
 • Lapse kulud 233.56€ (siin sees treeningud, riided, rohud ja reisiks vajalikud asjad)  – Ütle veel, et laps pole kulu :D.
 • Riided 414.98€  – käisin korra oma riide varusid täiendamas.

Eelnevad kulutused kokku 1 425.88€ 

Endal hakkas neid asju üles lugedes päris halb olla. Midagi pole muidugi üleliigset, sest pildistamas käime jäävustamise mõttes ikka ühe korra aastas. Alati saaks rohkem kokku hoida, aga kas see kõik on seda väärt? Muidugi on 😀 . Õnneks on mul eelarve olemas, millel pidevalt silma peal hoian, sest muidu ei teaksgi, kuhu see raha kõik läheb.

2023 keskmine säästuprotsent on 27.53%

2023 aasta on kohe kohe lõppemas. Loodan, et oled alustanud juba uue aasta eesmärkide paika paika panemist. Mina igatahes sellega juba tegelen. Tegele sina ka ;). Varsti näeme!

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga