Blogi1

September 2023 – RahaTreener ajakirjas Investor, offically töötu ja põnevad uudised majandusest🤩

Hei Hei

Ongi Eesti suvi läbi. Uskumatult vähe jõudsin tegelikult ujumas käia ja rannas ilma nautida. Kuigi majanduslik olukord on kõigil eestlastel raske, ei saa ma isiklikku instagrami kontot lahti võtta nii, et ei näeks, et keegi on kuskil reisil :D. Ega siis midagi, peab massiga kaasa minema ja üle kahe aasta sai jälle lennupiletid uue aasta alguseks ostetud.

Septembri tegemised:

  • RahaTreener ajakirjas Investor
  • Ümberõpe tehtud
  • IT praktika
  • Offically töötu
  • Majandusloengud
  • Septembri märkimisväärsed sündmused majanduses
  • Mõtted portfellist
  • RahaTreeneri portfell

RahaTreener ajakirjas Investor

Ajakirja Investor septembri numbrist võib leida ühe eriti põneva peatüki nimega “Milline on eduka investori mõttemaailm”. Just sellest teemast käisin Investor ajakirja kaasautoriga pea kaks tundi jutustamas. Tõesti äge oli, sest huvitun ise väga psühholoogiast, emotsioonidest ja mindseti täiendamisest, mis meid investeerimise teekonnal kõige rohkem mõjutavad. Tuli palju põnevat juttu. 

Lisaks muidugi jutustasin ka väikestest ämbritest, mida ise olen läbi teinud, kui oma reeglitest kinni ei ole hoidnud. Minu õnneks on need, võrreldes portfelliga, päris väikesed, kuid siiski väga õpetlikud olnud. Oma kaitseks võin öelda, et kuni 3% minu portfellist ongi väikest viisi riskiraha, kus võin siseneda ilma suurema analüüsita. Tavaliselt on need turuolukorrad, mis tekivad väga harva. Nagu oli nt USA pangaduskriis. Kuigi sarnaseid olukordi on peaaegu võimatu ette näha, siis proovin hinnata tõenäosust edukaks tehinguks. Osaliselt tuleb otsus ajaloos toimunud sarnaste olukordade pinnalt või siis majanduse näitajate pealt. Ehk spekuleerin, kuidas antud olukord võiks lõppeda. 

Kokkuvõttes nautisin pea kahe tunnist vestlust Investori ajakirjanikuga ja loodetavasti saab investeerimisteemadel juba varsti uuesti jutustada.

Ümberõpe tehtud

Septembris lõppes minu Vali-IT koolitus. Antud koolitus oli väga intensiivne ja põnev. Peab ütlema, et täielikult ma selleks valmis ei olnud. Õppisime front- ja back-end arendust ja kursuse lõpus tegime gruppides valmis oma veebilehe, millel oli CRUD võimekus. Julgen antud koolitust soovitada küll, sest eelkõige saad päris kiirelt teada, kas arvutis programmeerimine on sinu jaoks põnev ja huvitav.

Saime lõpuks väga asjaliku kodulehekülje valmis ja lühikese ajaga väga palju uusi teadmisi. Kui minu RahaTreeneri kodulehekülg on üles ehitatud WordPressi baasil, mis on erinevate plokkide lihtne kokku tõstmine, siis seal pidime kõik plokid ise programmeerima, et neid hiljem oma lehel kasutada.

Tegime koos lõbusa ja kiire esitluse oma RainAI lehele

Lõputöö pildis. Ega siit väga palju arusaada ei ole, aga väga võimekas leht.

IT praktika

Praegune majanduslik olukord ei ole IT praktikat otsivatele inimestele just kõige kergem. Kui eelnevatele Vali-IT kursustele tuli mitu ettevõtet oma tegevusi ise tutvustama, siis meie kursusele tuli ainult üks ettevõte, kes enda tegevusi tutvustas ja ka praktikanti otsis. Praktika tähendab ettevõtete jaoks lisa töökoormust ja efektiivsuse vähenemist. Keegi peab ju võetud praktikandiga tegelema ja teda juhendama. Lisaks on hetkel turul olukord, kus suurem osa ettevõtteid pigem koondab ja ei otsi endale uusi töötajaid. Ehk peale praktikat ei ole enamasti töökohta pakkuda. 

Koondamised teevad praktikantidele olukorra veel raskemaks, sest kergem on võtta uus töötaja, kes hakkab kohe ettevõtte kasumisse panustama, mitte ei tooda kohanemise käigus miinust. Ka Eestis on käinud päris suured koondamised IT sektoris. Kui varem koondati tugipersonali, siis nüüd, kui tellimuste arv on vähenenud, jõuti ka arendajateni.

Mõned näited Eesti IT ettevõtete koondamistest lähiminevikust:

  • Xolo koondas 134st töötajast 24.
  • Veriff aasta jooksul 100 töötajat.
  • Change 23 töötajat.
  • PipeDrive 143 töötajat. Pooled neist Eestis (11.2022).

Kokkuvõtteks on praegu tööturul paljudel ettevõtetel pigem raskem aeg. Varajased kasvu projektsioonid arvutatakse ümber ja oodatavat kasvu vähendatakse. Inimestel on vähem raha = teenust kasutatakse vähem = ettevõte ei vaja nii suurt tööjõudu, et vähenenud teenuse hulka rahuldada.

Officially töötu

Alates sellest kuust olen täiskohaga töötu. Nagu varasemates blogipostitustes (SIIN PANIN PLAANI PAIKA) juba planeerisin, siis vähenevad töötuna olles sissetulekud päris kiiresti. Võimalik on teha küll tööampse (mille kohta leiad infot SIIT), kuid kuna brutotasu ühes kuus ei tohi olla rohkem kui 290 eurot, siis tööampse ma teinud ei ole. Selle asemel olen nautinud koos perega olemise aega. Tegelenud aktiivselt lapsega ja jalutanud päris palju looduses. Muidugi lugenud raamatuid ja arendanud ennast just majandusteadmiste kohta pealt. 

Peab ütlema, et kuigi olen iga öö lapsevalves olnud, siis täitsa nautisin seda. Mõneks ajaks pidin unustama kell 5-6 ärkamise, sest öösel oli vaja mitu korda ärgata ja kell 6 ärgates sai aku päris kiiresti päeva peale tühjaks. Samas sain võimaluse jälle rahulikult kodus trenni teha ja tulevaid asju planeerida.

Kuna lapse sündides ei olnud mul võimalust kodus olla, siis nüüd olen saanud seda aega täiega nautida. Olen tugevdanud isa ja lapse suhet ning olen saanud võimaluse olla lapse jaoks olemas. Seda olemasolemist vajavad väikesed lapsed ikka väga ja on tunda, et tema tunneb ennast ka minuga märksa mõnusamalt. Ega see lapse kasvatamine mingi kerge töö ole. Päris tööl ikka märksa kergem olla 😀 .

Sai ootel olnud raamatuid lugeda ja palju koeraga jalutamas käia.

Majandusloengud

Otsustasin, lisaks kodus enda harimisele, kasutada võimalust ka Ülikoolis majandusloenguid kuulata. Nii sättisin ennast TalTechi Majandusteaduskonda, et sealt lisateadmisi koguda. 

Väga värskendav on vahepeal koolis käia. Uued inimesed ja uued teadmised. See kõik toob sära silma ja tõstab veel rohkem motivatsiooni vaeva näha oma eesmärkide nimel, millest suurem osa on finantsidega seotud.

Septembri märkimisväärsed sündmused majanduses

“Märkimisväärsed sündmused majanduses” on kirjutatud kirjutatud koostöös minu tubli praktikandiga Kenri Topsiga.

LHV võlakirjad + Eesti riigi valitsuse emmisioon

27. septembril saime teada, et LHV võlakirju märgiti suurel hulgal üle. Emissiooni esialgne maht täitus lausa 16 korda üle, mis annab turuosalistele huvitava signaali. Tundub, et inimestel on käes raha ja nad otsivad võimalusi selle paigutamiseks. LHV-l endal on veel võimalik väljastada võlakirju kogusummas 165 miljonit eurot vastavalt sellele võlakirjaprogrammile. Kuid näib, et isegi see summa ei pruugi olla piisav, et rahuldada kõigi märkijate nõudlust (kokku märgiti 407 miljoni euro eest).

6. oktoobri seisuga on LHV võlakirja ostuhind 113%, mis näitab, et investorid on valmis nende võlakirjade vastu huvi tundma isegi madalama kui 10.5% intressimääraga. Hetkene tootlus (YTM*) jääb vahemikku 8.60-9%.

*Võlakirja YTM on sisuliselt sisemine tulumäär (IRR), mis on seotud selle võlakirja ostmise ja selle lunastustähtajani hoidmisega. Teisisõnu on see investeeringutasuvus, mis on seotud võlakirja ostmise ja selle kupongimaksete reinvesteerimisega püsiva intressimääraga.

Arvestades olukorda, et võlakirja ei saa emitent enda omakapitali hulka arvata, kui võlakirja pikkus on alla 5 aasta. Selle pärast kasutavadki väljaandjad tavaliselt võimalust ja ostavad võlakirja välja. Muidu oleks aruandes kohe auk sees. Näiteks otsustas LHV just ennetähtaegselt lunastada 28.11.2018 emiteeritud allutatud võlakirjad, et antud olukorda ära hoida. 

Ehk tähtis on teada, et suure tõenäosusega teenib antud võlakiri sulle ainult 5 aastat intressitulu.

Tasub ära märkida, et LHV on teinud geniaalse turundus nipi. Märkijatel tuli peale märkimistulemuste teatamist teade, et neil on võimalus oma raha panna tähtajalisele hoiusele 5% intressiga kasvama.
Märgates, et turul on nii palju raha üle, kasutas LHV ära täiesti tasuta turundus nipi ja järgmise kuu LHV börsiteates näeme, kui suurelt nipp ära tasus ja palju hoiused kasvanud on.

Eesti valitsus on kiiresti reageerinud ja Rahandusministeeriumi eestvedamisel kaalutakse võimalust väljastada 200 miljoni euro väärtuses võlakirju Eesti kodanikele, et katta riigieelarve defitsiiti. See oleks unikaalne võimalus investeerida oma riiki ja teenida sellelt samas mõistlikku intressi.

Viimane Eesti riigivõlakirjade emissioon toimus septembri lõpus ning intressimäärad jäid mõlemal korral üle 4%, mis on sarnases vahemikus turul olevate pankade pakutavate hoiuste intressimääradega.

Mina isiklikult loodan, et enne kui tänu võlakirjadele raha kaasama hakatakse, pannakse paika ka plaan, kuidas seda raha kasutada.

Eesti Panga prognoos

Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi pöördub Eesti majandus uuesti kasvule järgmisel aastal, kuid pärast kaheaastast langusperioodi kujuneb taastumine aeglaseks. Samas on väga kiire hinnatõus Eestis läbi saanud. Selle aasta majanduslanguseks prognoosib keskpank 2,2% ja järgmise aasta majanduskasvuks 1,4%. Hinnatõus Eestis on tänavu aasta keskmisena eeldatavasti 9,4% ja järgmisel aastal 3,4%.

Tarbimine on reaalhindades jahtumas, mida iseloomustab alljärgnev graafik. Inimestel on inflatsioonilises keskkonnas raskem sama palju asju lubada, kuna reaalpalgad vähenevad ja seetõttu on nad sunnitud vähem tarbima. Samal ajal püsib õnneks tööjõuturg tugevana ja töötuse määr ei ole erilist kasvu näidanud. 

Viimasena prognoosib Eesti Pank, et väga kiire hinnakasvu periood on läbi saanud. Energiahinnad arvatavasti sellist hüpet nagu eelmine aasta ei näe ja toiduhinnad sama kiiresti enam edasi ei kasva.

Täpsemalt saab prognoosi kohta lugeda siit.

Pahandused krüptomaailmas ja millal uuesti tõusu nautida saab?

Binance US on olnud juba mõnda aega tähelepanu keskpunktis, eriti pärast seda, kui USA väärtpaberi- ja börsikomisjon (SEC) esitas hagi krüptobörsi ja selle tegevjuhi Changpeng Zhao vastu. See kohtuasi on tekitanud palju küsimusi reguleerimise ja krüptoturgude tuleviku kohta USA-s. Binance.US-i käib teise ringi koondamine, kus 100 töötajat kaotab oma töökoha. See võib olla seotud nende jõupingutustega kohaneda, vastata regulatiivsetele survele ja vähendada kulusid.

FTX saab kohtu loa müüa miljardeid Bitcoinis, Ethereumis ja Solanas. Pankrotti läinud krüptorahade börs FTX on saanud loa müüa 3,4 miljardi dollari väärtuses krüptovarasid, sealhulgas Solana, Ethereum ja Bitcoin. Pankrotimenetlus algatati pärast seda, kui FTX-le esitati süüdistus kuritegelikus halvas juhtimises, mis viis novembris ootamatu pankrotini.

Bitcoin Rainbow Chart” on huvitav graafik, mis võimaldab investeerijatel ja krüptoturul osalejatel saada üldist ülevaadet krüptorahade hetkeolukorrast ja hindade dünaamikast ajas. Kuigi seda ei tasu võtta, kui investeerimisnõustajat, siis annab see graafik siiski hea visuaalse ettekujutuse bitcoini ajaloolisest tootlusest ning võimaldab võrrelda hetkeolukorda minevikuga. Samuti näeb ära, mis faasis me hetkel asume ja kuidas turuosalised on meelestatud. Igaks juhuks kirjutan kaks korda: Sellele graafikule tuginedes ei saa investeerimisotsuseid vastu võtta. Tegu on krüpto entusiastide koostatud graafikuga, mis tugineb mineviku näitajatel, kuid ei ennusta tulevikku 🙂 .

Veidi vanem uudis seoses krüptovaluutadega: Eesti päritolu Change krüpto platvormi 51% enamusosalus omandati teise Eesti kaasasutaja Ingmar Mattuse poolt, kes on asutanud ettevõtte Andromeda Capital Partners Susis AG. Eesmärgiga tagada Change’i tugev finantsseis, juhendab Mattus uut investeeringu ringi väärtusega 1 miljon eurot, mille ettevõtte turuhinnaks on 15 miljonit eurot.

Mitmete idu investorite jaoks tundus see tehing aga ebaõiglane, kuna Change’i aktsiad kauplesid Funderbeami platvormil kõrgema turuhinnaga kui ülevõtmine, mistõttu paljud investeerijad pidid vastu võtma tugeva tagasilöögi.

RahaTreeneri portfell

Disclamer: Esitatud teave on informatiivne, tegemist ei ole investeerimissoovitusega ega kutsega osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid. Teave emitentide tegevuse kohta tugineb nende finantsaruannetel ja muudel avalikel allikatel. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt.

Kui keegi aru ei saanud, siis lihtsamalt: Blogi on meelelahutusliku sisuga ja siin ei kutsuta kedagi ülesse enda järgi midagi tegema.

Mõtted portfellist:

2023. aasta lõpp tundub äärmiselt tormiline aeg. Põhjuseks on segane olukord maailmaturul. Kuigi intressimäärade tõusuga oleme lõpusirgel või isegi lõpetanud, siis tundub nagu hea aeg oma vaba raha hulka vähendama hakata (RahaTreeneril proportsionaalselt liiga suur summa sinna kogunenud). Minu puhul mitte. Kuna karjääripööre ja uue asjaliku palgaga koha leidmine võtab aega, siis hoian suuremat vaba raha varu. Seda kõike selleks, et saaksin rahulikult tööturul ringi vaadata ja ei peaks muretsema, kui selle või järgmise aasta alguseks pole veel endale sobivat kohta leidnud. See ongi investeerimise ja säästmise võlu. Ei pea tegema kukerpalle, et kiiresti kuhugi tööle saada 😀 .

Tark investor teab, et investeerida tuleks stabiilselt ka segastel aegadel, sest turg on ajaloo näitel alati tõusnud ja ajastamine ei pruugi tuua kõige suuremat kasumit. Turutsüklid seisma ei jää ja nende ette ennustamine on võimalik, aga seda ainult siis, kui tõus on juba hoo sisse saanud ja oled parima tootluse maha maganud. Võime ju targa näo pähe teha ja igasuguseid graafikuid jagada, kuid täpset aega me ette ennustada ikka ei oska.

Kui sa ei ole turu kukkudes turul, siis tähendab see, et jääd ilma ka kõige suurematest tõusudest. 78% aktsiaturu parimatest päevadest leiab aset karuturul või härjaturu esimese kahe kuu jooksul. Kui jätsite viimase 30 aasta jooksul kahe turu kümne parima päeva vahele, oleks teie tootlus poole võrra vähenenud. Ja kui jätate vahele parima 30 päeva, oleks see teie tootlust vähendanud 83%. Tundub uskumatu 🙂

Aktsiad

 Septembris uusi aktsiaoste RahaTreener ei teinud. Eelmises peatükis põhjendatud.

Portfelli väärtus: 40 169.92€

Uus Varaklass: Võlakirjad

RahaTreener on sisenenud uude investeerimisinstrumenti, milleks on võlakirjad. Sellel on väga loogiline seletus:

Intressimäärade tõusuga on laenuraha muutunud kallimaks ja võlakirja võibki nimetada ettevõtte laenuks investoritele. Kuna praguses majandustsüklis on võlakirjade tootlus tõusnud, siis pidasin mõistlikuks enda portfelli fikseeritud tootlust tekitada. 

Kui aus olla, siis ma pole eriline dividendide fänn, sest pean enda portfelli veel niivõrd väikseks, et minu portfelli agressiivsemaks tõusuks sobib kõige paremini kapitalikasv. Võlakirjade tootlus on ostes aga juba fikseeritud ja kuna nägin LHV võlakirjade märkimisel fomo (millest rääkisin ka eelmises blogipostituses), siis ostsin võlakirju antud majandusolukorra kõrge tootluse ja madala riski tõttu. 

Märkides sain kätte 3 võlakirja ja ei hoia saladuses, et kahel neist on müügiorder üleval. Müügihind katab peaaegu kahe kuu intressitulu ära (pead ise arvutama ja spekuleerima 😀 ).

Krüpto

Kuigi krüpto on teinud päris asjaliku tõusu, siis ostma ma hetkel ei kiirusta. Ühtegi ostu ei teinud.

III sammas

Kohe naljakas. Sellist hetke pole vist olnud, et mul III sambasse ülekanne tegemata on olnud.

Säästu protsent

Septembris suutsin säästa 16.17% sissetulekutest. Aga vaatame siis numbrite taha. Aus oleks märkida, et töötuna on minu sissetulekud mõneks hetkeks kokku kuivanud ja see 16% on märksa vähem, kui mõned kuud tagasi. Muidugi seda uhkem saab olla selle üle, et ka tulude suure languse olukorras saab raha säästa.

Järgmine blogipostitus tuleb juba varsti. Viimasel ajal on juhtunud nii palju, et jututeemadest, millest kirjutada, puudust ei tule.

See ya!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga