Märts 2023 – USA börsilt täiendused ja RahaTreener tuleb “kapist” välja?🤔
Heihei sõbrad!
Eesti ilm on sama ebastabiilne nagu analüütikute väljavaadet majanduses. Õnneks on isiklikus plaanis kõik minemas pigem ülesmäge ja see annab päikesepaistele väga palju juurde. Ega siis midagi. Liigume märtsi toimetuste juurde.
Märtsi tegemised:
- Karjäärimuutus ja mõtted portfelli kasvatamisest
- Esinemine
- Nädala koosolekud
- Tulumaksu tagastus (kas on mõistlik tulumaksu tagastus võimalikult suureks ajada?)
- Meestekas suvel
- Näidisportfell ja kohe uue aktsia lühianalüüs
- RahaTreeneri portfell
- Jälle kõrge säästu protsent?
Karjäärimuutus
It’s official. Järgmisest õppeaastast alustan IT õpingutega. Nimelt hakkan õppima tarkvaraarendajaks. Kaua sa ikka vingud, et pole mingite asjadega oma elus rahul. Tuleb hakata tegutsema.
Viimasel ajal olen kohanud väga palju inimesi, kes tulevad töölt koju ja on negatiivsust täis. Seda kõike sellepärast, et neile ei meeldi enamasti oma töö või on kehv palk, töökaaslased nõmedad, puhkust vähe, ületunde palju, ülemus kiusab jne. Selle kõige vastu on üks rohi. HAKKA TEGUTSEMA. Ega need super töökohad sind ise otsima ei hakka ja sulle palgakõrgendust ei paku. Kui sa ise lahendust ei näe ega selle nimel ei tööta, siis ei muutu mitte midagi. Kui tegutseda ei viitsi, siis virele oma praegusel töökohal edasi ja täitsa ausalt. Sinu elu ei muutu ajaga paremaks.
Muidugi võib väita, et mul pole aega ja sada muud asja, aga jäta siis see telefonis scrollimine vahele ja võta iga päev see 1H, et saada natuke paremaks.
Loodan, et šokiteraapia pani sind ka nüüd tegutsema.
Ära mõista mind valesti. Mulle väga meeldib Treenerina töötada. Lisaks toredad töökaaslased, sõbralik ülemus, treenerite palkasid arvestades hea palk jne. Asi on pigem selles, et olen ise teinud oma elus viimasel ajal läbi suuri muudatusi ja ma ei saa täita oma pikaajalisi eraelulisi ja portfelli kasvatamisega seotud eesmärke.
Olen praegu agressiivse portfelli kasvatamise faasis, mis tähendab seda, et pean võimalikult palju raha portfelli sisse panema. Seda kõike sellepärast, et liitintress hakkaks võimalikult vara minu kasuks tööle ja portfelli kasv leiaks ennast kruusatee asemel kiirteelt. Kuna ma soovin elu ka samal ajal nautida, siis ei saa ma senti täitsa pooleks saagida ja pean oma tulusid tõstma. 2023. aasta algusest olen sellega hästi hakkama saanud, kuid teekonna kiirendamiseks on vaja veel hoogu juurde anda. Samas tunnen, et mingis plaanis on Treeneri töökohal lagi juba ees LOE SELLEST TÄPSEMALT SIIT.
Soovin olla võimalikult palju Markuse moodi. Ehk investeerida kohe alguses võimalikult palju ja siis nautida liitintressi võlusid. Nagu Maria näitab, siis soovitus portfellini läheb märksa kauem aega, kui investeerimist pidevalt edasi lükata.
Varakult oma portfelli investeerimist maksimaliseerides on võimalus jõuda märksa kaugemale märksa kergemini. Muidugi siit tulevad välja erinevad argumendid, et “ega sa 60 aastaselt enam mäkke ei roni” ja “elu peab ka nautima”. Üks asi mille pealt ma kokku ei hoia on pere ja teine on reisimine (mis ei tähenda, et ma haaran kohe kõige kallima lennupileti järgi. Kvaliteet ja hinnasuhe peavad ikka korras olema). Just sellepärast, et saaksin ka noorena elu nautida peab minu sissetulek olema piisavalt suur, mis võimaldaks mul säästa 50% ja samas nautida elu. Eks näeb, kas see kõik mul õnnestub, aga olen nõus selle nimel riskima. What’s the worst that could happen?
Säästu plahvatusest kirjutab ka üks minu lemmik blogijatest Pinsipõlv. LOE SIIT
Esinemine
Jah, Sa lugesid õigesti. RahaTreener on tegemas oma esimest avalikku esinemist. Sain korraldajalt info, et hoonesse mahub 200 inimest ära. Minuga samal üritusel esinevad veel: Katri Teller, Kristjan Liivamägi Jaak Roosaare, Nelli Janson, Sendid Miljoniks, Kalev Nurk ja Mati Ruul. Sellest esinejate grupist peaks kõik endale midagi leidma.
Peab ütlema, et ma olen tõesti põnevil, sest soovin igal võimalusel mugavustsoonist välja tulla. Soov oleks, et lavale minek paneks ikka alguses jalad värisema ja korraks oleks klomp kurgus. Okok vaevalt, et nii hullult läheb, sest olen ka varem sellisele hulgale inimestele “esinenud”. Tegelikult lükkasin avalikku esinemist päris pikalt edasi, sest pakkumisi on tulnud mulle juba kaks aastat. Kord olin haiglas, kord arvasin, et ikkagi liiga vara jne.
Mina igatahes ootan põnevusega ja süües kasvab isu, ehk peab aina rohkem oma mugavustsoonist välja tulema. What’s the worst that could happen? See, kas ma tulen Teie ette oma näoga või panen maski ette jääb külalistele üllatuseks. Suurem osa jälgijatest loodab, et ikka oma näoga, aga eks näeme.
Ma väga promotama ei hakka, aga korraldaja mainis, et piletid pidavat varsti otsa lõppema (tuppa lihtsalt rohkem rahvast ei mahu).
Nädala koosolekud
Märtsist alustasime abikaasaga sellise asjaga nagu Pere nädalakoosolekud. Võib tekkida küsimus, et miks sellist asja üldse vaja on? Eks ikka sellepärast, et kiire elutempo ei tekitaks peresiseselt arusaamatusi. Nimelt olen 80% päevast hõivatud töö, majandusuudiste analüüsimise, IT õpingute ja võistlustega. Siis tulebki oma aega võimalikult hästi planeerida, et sellest ajast maksimumi võtta. Tahan ikkagi ise oma aega juhtida ja pidevalt lisanduvad kohtumised, võistlused, beebiga ujumised (jah sa lugesid õigesti, käime juba suplemas ka) muudavad plaanide tegemise ja üksteisele aja leidmise väga raskeks.
Mis me siis seal koosolekul teeme? Istume tavaliselt pühapäeva õhtul maha. Mõlemal märkmikud ja telefonid ligi ja vaatame uue nädala plaanid, kohtumised, võistlused, muud kohustuslikud tegemised üle. Sätime prioriteedid paika ja paneme need asjad märkmiku kirja. Lisaks räägime üle oma eesmärgid järgmisel nädalal ja pikemas plaanis. Just nii on kergem nende poole edasi liikuda. Lisaks jagame oma muresid ja probleeme ning otsime koos nendele lahendusi.
Tegu on meie jaoks värskendava info vahetamisega ja väga mõnus on kursis olla järgmise nädala tegemistega.
Tulumaksu tagastus
Märtsi alguses sain tulumaksu tagasi. Kahe peale saime tervelt 2300 eurot tagasi. Terve see summa läheb tükkide kaupa III sambasse tagasi. Tegelikkuses ei ole pikas plaanis vahet, kas investeerida see kõik korraga või tükk haaval DCA (Dollar cost average=hinna keskmistamine). III sammas on ikkagi minu jaoks kõige pikema vaatega investeering. Tegu on väikese riski ja tänu maksusoodustusele suhteliselt kõrge tootlusega instrumendiga. Tänu sellele, et Tuleva hallatavad indeksfondid III sambas on päris suur osa minu portfellist, siis julgen ülejäänud portfelliga suuremat riski võtta.
Kui sain summa kätte, siis tekkis mõte, et tulumaksu tagastamist peaks ikkagi hoidma võimalikult minimaalsena. Arvestades, et kui sa palga tõttu ei kasuta oma tulumaksuvaba miinimumi maksimaalselt ära, siis annad riigile ju 0%-ga lühiajalise laenu, mida oleks võimalik sul kohe koos palgaga teisele ringile saata. Kes ikka tahaks oma raha riigile tasuta välja laenata.
Meestekas suvel
Suvel plaanin järjekordselt suurimate sõpradega kokku saada ja koos Pärnusse minna. Loon siin mingit traditsiooni, et tegu oleks iga aastase üritusega. Nimelt oleme nüüd 3 aastat käinud sõpradega Pärnus puhkamas ja erinevaid tegevusi tegemas. Näiteks käisime eelmisel aastal lasergame mängimas. Tundub küll selline eelkooliealise mäng, aga küttis adrenaliini ilusti ülesse ja lõbu oli küllaga. Peab sellel korral veel põnevaid tegevusi välja vaatama.
Sellel aastal plaanime teha koguni 2 päevase ürituse. Teate küll seda olukorda, kus sa sõpru väga tihedalt ei näe ja helistades räägite ilmast ja lastest. Tõesti tähtsate teemade arutamiseni tavaliselt ei jõuagi. Mida vanemaks saad, seda rohkem tuleb muid kohustusi peale ja seda vähem näed oma sõpru, kes Eesti teises otsas elavad.
Kui sul on häid ideid, mida Pärnus sõpradega koos teha, siis kirjuta mulle Instagrami ;).
Majandus Märtsis
Märtsis olid turud päris volatiilsed. Nafta hind langes, sest majanduse jahenemine vähendab kütuste tarbimist. Lisaks toodetakse naftast ka teisi tooteid, mille nõudlus on kergelt tumeda tulevikus osas langenud. Kuigi nafta hind korraks langes, siis said OPEC+ liikmesriigid jälle kokku ja otsustasid oma nafta pumpamist piirata (ei EKRE, Kaja Kallas ei olnud otsustajate hulgas). Seda kõike, et oma kasumeid säilitada. Mingis mõttes on see arusaadav, sest USAl on käed tööd täis seoses Ukraina sõjaga ja Taiwani kaitseks Hiina heidutamisega. Põnevusega jälgin, kuidas Lääneriigid sellest olukorrast välja tulevad ja oma mõjuvõimu hoiavad.
Inflatsioon langeb oodatud kiirusel. Lõpuks saime natuke inflatsiooni vähemalt näiliselt kontrolli alla. Seda soodutas muidugi kõrge võrdlusbaas. Ehk kui eelmise aasta märtsis oli inflatsioon Eestis 15,2%, siis 2023 märts oli hinnakasv 15,3%. Võrdluses eelmise aastaga oli tõus ikkagi olemas, kuid tipust (natuke alla 25%) oleme ikkagi alla liikunud küll. Arvestades, et eelmise aasta augustis oli inflatsioon kõige kõrgem, siis on oodata, et hinnakasv jääb näiliselt madalaks. Paari aastaga oleme kaotanud ikkagi päris suure osa oma ostujõust = alates 03.2021 on meie tavatarbimisse kuuluvad asjade hind tõusnud 30,5%.
Pane tähele: Tegu on koostööga!
Näidisportfell
Nagu lubasin, siis kajastan koostöös Freedom24-ga näidisportfelli, kus jagan oma ostetud aktsiaid ja nende investeerimisteese.
Kui soovid ka Freedom24 platvormi kasutades aktsiaturgudele investeerida ja saada kuni 1000$ väärtuses tasuta aktsia. Lingi leiad SIIT.
DataDog
Tegeleb peamiselt küberkaitse teenuse pakkumisega pilveteenustele. Käive tuleb kuu ja aasta subscriptionitest.
RahaTreeneri investeerimistees:
Tehnoloogia arenguga liigub aina rohkem teenuseid edasi pilve, et ligipääs andmetele ja failidele oleks tagatud igal pool. Iga asja areng toob kaasa ka pahatahtlike inimeste tegutsemist, kes soovivad auke turvasüsteemides rahaks teha. Siin tulebki mängu küberkaitse, mille teenuseid inimesed ja ettevõtted aina rohkem vajavad. Pikas plaanis ootan antud sektori käibe ja kasumi tõusu. Usun, et sellest saab lõigata DataDog, kes on oma käivet viimasel neljal aastal vähemalt 50% tõstnud ja omab minu silmis kõrget potentsiaali.
DataDog kasutab oma raha aina rohkem uuringute, ettevõtte toodete arendamise ja kasutajakogemuse täiendamiseks. 2022. aasta septembris kulus ettevõtte toodete arendamisele 88% rohkem, kui aasta tagasi. Usun, et uute toodete arendamine mitmekülgsel turul tuleb ettevõttele kasuks.
2022 aasta III kvartali lõpus kasutas 80% ettevõtte klientidest rohkem kui kahte toodet, 40% rohkem kui nelja toodet ja 16% rohkem kui kuut toodet. Nende arvude kasv näitab, et Datadog on olnud edukas oma toodete müügis, mis on oluline omadus. Loodan, et ettevõtte edasised toodete turule toomised aitavad kaasa nende näitajate jätkuvale kasvule.
Statistika näitab, et IT sektoris kulutatakse pilveteenustele aina rohkem raha.
Investeerimispankade analüütikud on hinnanud ettevõtte väärtust märksa suuremaks hetkel olevast hinnast.
Toon välja mõned tuntumad näited:
- Citigroup 96$ (+31%)
- Bank of America 110$ (+37%)
- The Goldman Sachs 114$ (+42%)
- Morgan Stanley 105$ (+31%)
Kõik analüütikute hinnangud on antud 2023. aasta sees.
2023. aasta kõige madalam sihthind oli 72$ (+3%) Piper Sandler analüütikute poolt.
Lühidalt olen arvamusel, et tehnoloogia areng tähendab aina rohkem asju pilves ja erinevates elektroonikavidinates (nt autod, külmkapid, pliidid jne). See omakorda loob nõudluse pilve turvamisel ja selleks on, üks mitmekülgsete toodetega ettevõte, DataDog. Kuigi langev majandus töötab IT arengule kergelt vastu, siis küberturbe pealt ei ole võimalik kokku hoida.
Riskid
- Majanduslangusest tingitud teenuse nõudluse jahenemine – Ettevõte ei suuda näidata eelmistel aastatele sarnast käibe kasvu.
- Turu testimine – Uued väljatöötatud teenused ei ole kasutajatele sobivad.
Amazon
Ma ettevõtet tutvustama ei hakka 😀.
Sissejuhatus:
Kuigi pandeemia tõttu tõusnud nõudlus tõstis ettevõtte hinda hüppeliselt, siis peale kiiret tõusu aga nõudlus vähenes ja olemasolevat taristut ning tööjõudu enam sellises mahus vaja ei olnud.
Amazon on tegelenud aktiivselt oma kulude vähendamisega ja on ikkagi kõige suurem e-kaubandus ettevõtte maailmas. 2022. aasta kirjas investoritele lubati kiirendada tarneaega ja vähendada kulusid.
RahaTreeneri investeerimistees:
Peale seda, kui FED intressimäärade tõstmise lõpetab, on oodata tarbijate kartlikkuse vähenemist ja tarbimise hoogustumist. Sellest kõigest saab kasu lõigata Amazon, kes on oma kulusid vähendanud ja kelle toodete ning teenuste pakkumine on väga mitmekülgne.
Lisaks tavalisele e-kaubandusele kuuluvad Amazoni alla veel näiteks:
- Twitch (Amazon ostis 970 miljoni eest 2014) – livestreamingut pakkuv ettevõte (140m kasutajat)
- Whole Foods Market (ostis 13,7 miljardi eest 2017) – orgaanilisi tooteid müüv ettevõte
- MGM Holding (ostis 8,5 miljardi eest 2021) – toodab ja omab erinevate filmide õiguseid (näiteks omab õiguseid filmiseeriate James Bond ja Rocky eest). Lisab väärtust Amazon Prime streaming teenusele.
- IMDb (ostis 55 miljoni eest 1998) – Mina vaatan alati IMDb-st erinevate filmide hinnanguid.
- Audible ja Goodreads – E-raamatud ja audioraamatud.
Nagu näha, siis on Amazon ennast päris mitmesse sektorisse sisse söönud.
Allikas ja lisainfo SIIT
Riskid
- Majanduslangusest tingitud risk – Tellimuste arvu veel suurem vähenemine.
- Taristu ja töötajate suur maht – Ettevõttel on väga palju töötajaid ja laohooneid ning erinevate eesmärkidega objekte. Kui nõudlus tellimuste osas jääb madalaks, siis tuleb järjekordselt töötajaid koondada (ühekordne negatiivne mõju kasumile).
Uskumatu, et ühel ettevõttel võib olla üle 1,5 miljoni töötaja.
Kogu näidisportfelli väärtus on 3 720€
Oleme ausad. Mitte kõik investeeringud ei ole läinud nii kuidas tahaks. Mõne puhul tuleb õppetunnid kokku korjata ja teiste puhul veel aega anda 🙂
Tähelepanu!
Väärtpaberitesse ja muudesse finantsinstrumentidesse investeerimisega kaasneb alati risk kaotada oma kapitali.
Iga inimene teeb oma finantsidega otsused ise!
RahaTreeneri Portfell
Disclamer: Esitatud teave on informatiivne, tegemist ei ole investeerimissoovitusega ega kutsega osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid. Teave emitentide tegevuse kohta tugineb nende finantsaruannetel ja muudel avalikel allikatel. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt.
Kui keegi aru ei saanud, siis lihtsamalt: Blogi on meelelahutusliku sisuga ja siin ei kutsuta kedagi ülesse enda järgi midagi tegema.
Märtsis võtsin oma esimese laenu investeerimise eesmärgil. Laenu allikaks oli FFF (Family, Friends and Fools) klubi liige, kellel raha lihtsalt kontol seisis. Kuna FED annab tasakesi märku, et USA-s intressimäärade tõstmine hakkab seiskuma, siis panen aina suurema osa ootel olnud raha turule. Arvan, et hetkel piisab ühest heast uudisest, et leiaksime ennast jälle pulliturult.
Aktsiad
Balti turul ühtegi uut ostu ei teinud.
USA Börsilt sai tehtud kaks ostu: Amazon ja Datadog. Olen ikka veel tehnoloogia usku ja soovin selle lainega kaasa sõita. Amazon on vaadanud oma kulud korralikult üle ja Datadog on minu hinnangul kõrge potentsiaaliga pilveteenuste platvorm, mille abil on võimalik pilverakendusi jälgida ja turvata. Täpsemalt saad sellest lugeda Freedom24 näidisportfelli alt.
Portfelli väärtus on rekordiline 33 119.04€
Krüpto
Muutuseid ei ole. Otsisin võimalust endale Coinbase aktsiaid osta, aga turg ei ole minu vastu helde olnud ja olen hetkel veel ootel. Eraldi mingit krüptot ma hetkel ei jälgi. Liiga volatiilne praegusel ajal minu jaoks. Sai juba raha kaotatud küll. 😀
III sammas
Märtsis lisasin III sambasse 340€. Ülejäänud raha hakkab sinna iga kuu aina hoogsamalt sisse tilkuma. Loodan sellel aastal III samba jälle täis saada, aga arvestades, et olen teisel poolaastal mingi aja töötu, siis ei teagi, kuidas see kõik lõpuks välja näeb. Aga eks me näe.
III sammas hoiab riski suhteliselt madalal ja on peaaegu 40% portfellist. See võimaldab mul muude intrumentidega (kellele ma siin valetan “muude instrumentidega”, mul ju hetkel ainult aktsiad lisaks 😀 ) riskantsemaid tehinguid teha.
Säästu protsent
Tänu tulumaksutagastusele sain säästu protsendi 50,64%. Saan veel tarka nägu teha ja rääkida, et kuidas ma 50% klubis olen ja säästmine on ülitähtis. Tegelikult kui saaksin 5 aasta taguse iseendaga rääkida, siis soovitaksin ikkagi sissetulekuid suurendada, et säästmine kergem oleks.
Lisaks on tulemas aeg, kus mul on heal juhul ainult 70% praegusest sissetulekust. Seda kõike selle pärast, et tööl käia ma õppimise kõrvalt ei jõua ja soovin ennast täielikult IT õpingutele pühedada. Eks näeb, kuidas see rahaliselt välja tuleb ja perele sobib, et ma pidevalt arvuti taga enda oskuseid täiendada üritan.
2023 keskmine Säästu protsent 46.76%
Järjekordne kuu seljataga. 2023 on muutuste aasta. Peale selle, et kell näitab 00:15 kui ma blogi kirjutamist lõpetan ja katus juba tasakesi sõidab (see küll muutus ei ole, et ma ebainimlikult hilja magama lähen), siis muutuseid tuleb ise ellu viia. Kasvõi öisel ajal. Edu sulle ja anna mulle teada, kui plaanid oma elus suuri muutuseid läbi viia. Äkki saan abiks olla ;).
I’m out!
See ya!