Blogi1

Jaanuar 2023 – Kas majandus on tõusmas🤔 ja uued investeerimisvõimalused

Heihei

Aasta esimene kuu sai jälle läbi nii, et ei saanud arugi, kuhu aeg kadus. Ma alustan vist iga kord samamoodi. Tuleb vaid loota, et paari aasta jooksul hakkab aeg kuidagi aeglasemalt liikuma. Uskumatu, kuidas aeg ikka lendab. Samas “time flies when you’re having fun”. Juba etteruttavalt võib öelda, et esimese kuu jooksul sai tehtud päris palju suuri otsuseid, mis edaspidist elu rohkem mõjutavad (loodetavasti positiivselt) 😀

Jaanuari tegemised:
  • Palk kõrgemaks kaubeldud ja mõtted õpetajatööst
  • Ülikoolist akadeemiline
  • Karjäärivahetusele hoog sisse
  • Aktiivne koodimine
  • Lapse kiire areng
  • Uued investeerimisvõimalused
  • Avalik portfell
  • Portfelli seis

Palk kõrgemaks kaubeldud

Kuu algas kohe väikese palgatõusuga. Tegelikult kukkus osa palgakõrgendust ise kätte. Nimelt tõstis riik õpetajate palkasid ja läbi selle tõusis ka liikumisõpetajate palk. Midagi selleks tõusuks ise tegema ei pidanud. 

Iseenesest mulle selline tõus ei meeldi. Mulle endale meeldib, kui palk on vastavuses töötaja panuse ja vastutusega. Põhimõtteliselt võid õpetajana teha oma tööd nii hästi või halvasti, kui tahad, aga sinu palk sellest ei sõltu. See tekitab olukorra, kus konkurentsi ei ole, sest õpetajaid on niigi puudu ja arenema selline olukord ei sunni. Arenevad ainult need, kes tõesti soovivad ennast teostada ja heaks õpetajaks saada. Samas paljud õpetajad on mugavustsoonis. Ükskõik kui palju sa ennast koolitad, siis ega sa  palka juurde ikka ei saa ja keskpäraselt või halvasti tehtud tunnid endaga midagi kaasa ei too, kuna konkurentsi ei ole. Loodame, et kõrgem palk tõstab vähemalt natukenegi konkurentsi ja ainult missioonitunne ei saa olla ainuke asi, mis õpetajaid töötama motiveerib.

Lisaks tõsteti ka kultuuritöötajate toetust, tänu millele sain ka treeneriametil kõrgemat palka küsida. Toetus kehtib ainult alates 5. treenerikategooriast, mille saamine nõuab mõnda aega treenerina töötamist. Riik toetab kultuuritöötajaid ja treenereid omalt poolt, et kultuur säiliks ja liikumisharrastus hoiaks töötavaid inimesi kauem tervena (LOE TÄPSEMALT SIIT). See ongi riigi investeering inimeste tervisesse, mis peaks ära tasuma Haigekassa kulude langusega. Kulud iseenesest inflatsiooni mõjul muidugi ei lange, aga arsti külastamise tihedus keskmise inimese pealt peaks ajapikku langema. Inimeste rasvumine ja sellega seotud terviseriskidega seotud kulud peaksid pidurduma. Praeguses ühiskonnas toimub rasvumine ikkagi edasi, aga selle liikumist on võimalik pidurdada. 

Treenimine ongi nagu investeerimine. Alguses liigun natuke rohkem, siis leian endale sobiva spordiala ja alustan selle harrastamist. Aktiivselt liikudes olen rohkem spordi mõjusfääris ja juba varsti saan aru, et liikumine on ainult üks osa heast tervisest ja sinna lisandub taastumine, puhkamine ja muidugi toitumine. Siit ka üleskutse. Kui soovid teada, mis meie toidu sees on ja kuidas ebatervislikult toitudes tervis kannatab, siis vaata läbi järgmine film siin all.

Ülikoolist akadeemiline ja uued väljakutsed

Uue aastaga uued tuuled. Selle aasta alguses võtsin magistrist akadeemilise. Kuigi ainult üks semester oleks veel minna, siis tundsin, et magistri lõpetamine hetkel mulle midagi juurde ei annaks. Kuidagi kummi venitamiseks läks. Peale õnnetust ei leidnud endas seda huvi ja põnevust, et magistritööle keskenduda ja viimased paar ainet ära teha.

Paar aastat tagasi magistrisse kandideerides olin väga põnevil ja ootasin, et millal saaks juba õppima asuda. Seda näitas ka kandideerimisel vajalik test, milles jäin suhteliselt kindlalt esimeseks.

Natuke peab flexima ka, kuigi eks see läheb alltoodud video ja eestlase olemusega hästi kokku.

Eesti naabrist parem olukord. Eestlased omavahel ei räägi, aga kui naaber ostab uue auto, siis ega teine naaber ei saa võlgu jääda.

Eestis on võimalus võtta üks semester “muudel põhjustel” õppepuhkust  ja selle ma nüüd ära kasutasingi. Kuna sellel erialal magistriõpe minu praeguste eesmärkidega kokku ei lähe ja pigem lükkab nende täitmist edasi, siis ise arvan, et see oli ainuõige otsus. Isegi, kui peaks tulema tunne, et tegin vale valiku, siis saan õpingutega uuesti jätkata ja sellest rohkem rõõmu tunda ning kasu saada.

Nagu rääkisin, siis olen karjääri muutmise teekonna valinud, sest aktiivne tulude tõus on eesmärkide täitmiseks ääretult vajalik. Kärpisime abikaasaga koos kulusid ja ega neid kulusid lõplikult kärpida ei saa, sest enam pole neid kuskilt vähendada. Räägitakse küll, et alustama peaks aktiivsete tulude tõstmisest, kuid lootus, et saan seda kõike full-time treenerina teha, ei vedanud välja. 

Lisaks tekkis sinna järgmine takistus. Olen oma karjääris sellises etapis, et järgmine samm oleks profisportlastega tegeleda. See oleks muidugi väga äge väljakutse, aga see tooks endaga kaasa päris suure koorma. Nimelt tähendaks see äärmiselt tihti kodust ära olemist ja tööaega siis, kui abikaasa kodus on. Sellise võimaluse kasutamisel ei päästaks ka nädalavahetused, sest spordis on need üldjuhul võistluste pidamiseks.

Põhjused, miks plaanin ikkagi karjäärimuutuse teha leiad SIIT.

Igatahes plaanin tulevikus ikkagi mingis osas treeneritööga jätkata, kuid seda juba teise töökoha kõrvalt. 

Aktiivne koodimine

Nagu märganud olete, siis jagan viimasel ajal turust natuke vähem infot kui tavaliselt. Seda sellepärast, et valmistun iseseisvalt karjäärimuudatuseks. Eesmärgiks on pandud, et iga nädal tegelen vähemalt 4x30min koodimisega ja seda aega pean varastama RahaTreeneri teavitustöö arvelt.

Lisaks annab aktiivselt erinevate arvutikeelte õppimine mulle kindluse, et antud tegevus mulle igapäevaselt sobib. Paljude koolituste sisseastumise osaks on testid ja ka vestlus. Sellepärast ongi hea ennast kurssi viia eriala spetsiifikaga. Mina alustasin Codecademy lehel. Eks kergemaid asju ongi seal hea meisterdada.

Nii ma siin oma vaba aega sisustan, et Teile ikka rohkem investeerimisuudiseid tuua.

Lapse kiire areng

Lisaks muude hulgaliste tegevuste kõrvalt on kõige põnevam lapse kasvatamine. Laps on juba üle 4 kuu vanune ja see vanus on päris äge, kuna ta areneb väga kiiresti. Praegune eluetapp on minu arust palju ägedam, kui esimesed elukuud, kuna ta tajub palju rohkem maailma ja saad temaga suhelda ja ta mõistab sind jne. Oleme lapsega käinud mitmeid kordi individuaalujumises, sest ise ei oskaks neid lapse ujutamise trikke üldse, kui seal juhendamist ei saaks. Oskan ise koolilapsi ja täiskasvanuid ujuma õpetada, aga beebi õpetamine on järgmine tase, milles mul kogemused puuduvad. Julgen beebidega ujumist soovitada ja tegelikult just esimestel elukuudel peaks sellega aktiivselt tegelema, et nad enda sünniga kaasa saadud sukeldumisrefleksi ära ei unustaks. Meil on igatahes väga fun.

Eks ma ootangi, et ta lõpuks rääkima hakkaks ja saaks temaga selle raha kogumise asja paika panna. Iga laps peab ikka ise otsustama. Okei okei. Tegelt nali. Nuputan siiamaani, et kuidas oleks kõige mõistlikum tema tulevikuks raha koguma hakata.

Uus investeerimisvõimalus

Pane tähele, et tegu on koostööga

Väike tutvustus

Freedom Finance on 2008. aastal asutatud veebimaakler, kelle kaudu on võimalik lisaks tavalisele investeerimisele osaleda USA IPO-del ehk aktsia esmapakkumisel (üks Eesti tuntumaid näiteid on Enefit Greeni IPO). Tavaliselt Eesti investoritel USA aktsiate IPO-dele ligipääs puudub ja just sellele probleemile ongi lahenduse leidnud Freedom24 kauplemisplatvorm. IPO-l osalemine tähendab, et maakler võimaldab klientidel osta aktsiaid IPO hinnaga. Ehk tavalisest IPO-st see palju ei erine.

Läbi Freedom24.com on sul võimalik investeerida suurimate Ameerika, Euroopa ja Aasia turgudele. Investoril on võimalik investeerida üle 1 000 000 instrumenti sh 

  • aktsiad
  • börsil kaubeldavad fondid
  • futuurid
  • optsioonid

Kuigi IPOdroom on tänaseks läbi, siis majandus on tsükliline ja järgmine IPOdroom ei pruugi enam kaugel olla. Lisaks on välja toodud, et 265 IPO põhjal on peale kolme kuud olnud keskmine tootlus 53%.

IPO-dest osa saamine
  • Maakler võimaldab klientidel osta uusi aktsiaid IPO hinnaga.
  • IPOdel osalemiseks on vajalik sisenemislävi vaid 2K USD-d.
  • Sobivad IPOd valivad välja Freedom Finance analüütikud.

Kindlasti leiab investeerimishuviline siit vähemalt ühe huvipakkuva ettevõtte ja erinevad kuulsad ettevõtted panid mõtted liikuma (kuidagi peab need ju oma portfelli saama).

Avalik Portfell

Kõige ägedam selle kogu asja juures on, et juba järgmises blogipostituses hakkan Teiega koostöös Freedom Finance-ga jagama oma avalikku portfelli. Ehk jagan Teiega, kuidas minu Freedom24 platvormil oleval portfellil läheb. Tuleb põnev aeg. Loodan, et saame kõik koos erinevaid investeerimisteese arutada ja mõtteid põrgatada.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga. Väärtpaberitesse ja muudesse finantsinstrumentidesse investeerimisega kaasneb alati risk kaotada oma kapitali.

Iga inimene teeb oma finantsidega otsused ise!

Nüüd majanduse juurde

Turud leidsid uuel aastal uue hingamise. Loodame, et see kõik ei lõppe sama halvasti kui tavalise Juhani lubadus uuel aastal 5x nädalas trennis käimisega alustada (jaanuari veel kannatab ära, aga siis kukub asi ära).

Majanduse tõusu põhjuseid on mitmeid:

  • USA FED (federaalreserv=sama, mis keskpank Euroopas) on andnud lootust, et intressimäärade tõuse hakatakse vähendama.
  • Majanduslanguse tõenäosus on jäänud aina väiksemaks. Analüütikud on korrigeerinud majanduse oodatavat olukorda aina paremaks. Ehk tunnel lõppes märksa kiiremini ära kui arvati ja hakkame juba valguse kätte jõudma.
  • Esimesed eelmise aasta majandustulemused on olnud oodatust positiivsemad. 
  • Inflatsioon saadi (enam-vähem) lõpuks kontrolli alla.
  • Energiahinnad kukuvad. Soe talv Euroopas on viinud gaasi hinna sõjaeelsele tasemele (lisaks eksporditakse gaasi mujalt sisse). Sama on juhtunud naftaga.
  • Aktsiaturul oli 2022. aastal kohutav aasta ja sellel pole peaaegu kunagi kahte kohutavat aastat järjest. S&P 500 langes eelmisel aastal 20%. Viimati kui see langes ühe aastaga üle 20%-i oli 2008. aastal. Järgmisel aastal tõusid aktsiad 24%-i. Selline statistika tõstab investorite ootuseid ja suunab rohkem investeerima (seda ei saa ilmselgelt täistõena võtta).
  • Aktsiate hinnad on kõvasti langenud. Head fundamentaalsed näitajad ja kõrged dividendimäärad. Miks on mul vaja üldse võlakirju, kui saan kõrgemat dividendi maksva aktsia, mille väärtus saab omakorda veel tõusta (muidugi risk suurem, sest ettevõte pankroti puhul makstakse).

Kui seda numbrit AK-s nägin, siis mõtlesin küll, et uskumatu. Ikka suhtled ainult endaga sarnaste inimestega ja ei märka sellist rahahügieeni. Minu jaoks on raha säästmine sama nagu hommikul ja õhtul hammaste pesemine. See kõik on nii rutiine, et selle peale eriliselt ei mõtlegi. Lihtsalt elad sellise mindsetiga. 

Muidugi kurb on, et paljud ei soovi üldse säästa. Minu üks eesmärk säätmisel oli, et kui töö ikka täiega üle viskab, siis võtan oma vile ja pastaka, pakin need kohvrisse ning sõidame perega Aasiasse akusid laadima. Kui mul ei oleks oma meelerahufondi, siis tunneksin ennast natuke nurka surutuna.

Või nt kui mul oleks homme vaja panna uus spordi puusaliiges, mida Eestis ei panda, siis saaksin oma portfelli tühjendada ja operatsioonil Soomes ära käia. Nii see meelerahufond mind rahustab.

 RahaTreeneri Portfell

Portfelli väärtus 27 075.50€

Balti aktsiad

Jaanuaris midagi juurde ei ostnud. Hea oli vaadata, kuidas portfell lõpuks tõusma hakkas. Ei saa öelda, et mind morjendas pidev langus, aga kui paned korraliku summa sisse ja kogu portfelli langus kohe samal kuul antud summa ära sööb, siis näeb tulevik märksa tumedam välja. 

Hetkel Balti turule raha juurde panna ei plaani ja soovin natuke agressiivsemalt USA börsile siseneda. Kui Ignitis ja LHV peaks ilusa languse läbi tegema, siis neid kahte plaanin küll juurde osta. Seda kõike ainult päris suure languse juures. Hetkel pakuvad huvi sellised vahemikud LHV: 3.1-3.2 ja Ignitis: 17.8-18.3.

Krüpto

Muudatusi ei ole.

III sammas

Jaanuaris läks 150€ lisaraha teenima. Nüüd on III sammas peaaegu pool minu investeeringutest. Muidu jääbki mulje, et ainult targutan, et pane III sammas täis ja ise seda ei tee. Teen ikka küll 😉 . Samas tuleb hakata natuke rohkem riske võtma üksikaktsiatega ja plaanisin sellel aastal oma esimese laenu ka välja anda.

Säästu protsent

Võrreldes eelmise aastaga jääb jaanuar täpselt sinna keskele. Olen arvestanud, et sellel aastal rekordeid lööma ei lähe ja suurim pingutus läheb lisatulu teenimisele, mis lühikeses plaanis natuke kärbib minu tulusid ja seetõttu jääb säästmine pigem tahaplaanile. Eks ma säästan ikka peaaegu maksimumi, aga karjäärimuutuse tarbeks õppima minnes jäävad mingid tulud ära. Ehk tõenäoliselt olen mingi aja töötu. Aga ette ei tasu mõelda. Mulle meeldib pigem tegusteda ja siis olukorda analüüsida. 

 

Pole küll parim tulemus, aga järgmine kuu läheb paremini

Näeme juba varsti!!

2 kommentaari

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga