Blogi1

Mai 2022 – Osa portfellist müüki? Miks?🤔

Puhkan siin maakodu diivanil ja naudin halba internetiühendust. Kas mitte terves Eestist ei pidanud hea internet olema? Tegelikult on see ju nauding, et puhkuse ajal saab telefoni halva interneti pärast käest pandud. Samas kui telefoni, hotspoti ajal, õige nurga all ning õige akna ääres ilusti hoida, siis saab õhtul isegi Netflixi vaadata. Kokkuvõttes võib rahule jääda nii interneti kui ka maikuuga.

Mai tegemised:

  • Uue elukoha otsimine
  • Toimetused pangaga
  • Portfelli tühjendusmüük
  • Covidiga kodus
  • Energiakriis ja elektripakett
  • Mõtted inflatsioonist

Uue elukoha otsimine

Kuu algus oli üks jube rapsimine. Nagu varem olen kirjutanud, siis plaanisime juba varem suuremat elamist osta. Vaatasime siin tegelikult juba üle aasta erinevat kinnisvara, aga kogu aeg oli midagi valesti. Tekkis juba tunne, et otsid, mis sa otsid, aga midagi ikkagi ei leia. No tegelikult leiab küll, kui sul on palju raha või lepid vähemaga:) 

Tegime natuke järeleandmisi oma nõudmistes (bassein, saun ja 20m² rõdu jäid välja) ja hakkasime rohkem kortereid vaatamas käima. Ühel nädalal käisime kohe 3-4 päeva järjest erinevad kortereid vaatamas. Peab ütlema, et olen üsna kehva kujutlusvõimega renoveerimata korterite osas. Kui korteris on vana tapeet, mööbel, kole vannituba jne ja kuskilt oleks võib-olla üldse mõistlik sein maha võtta, siis maakleriga korteris ringi kõndides mul film kohe jooksma ei hakka. Selle eest olen õnnistatud abikaasaga, kes on vist “The Sims”i mängides palju maju ehitanud ja peale korterite vaatamist hakkas mulle kohe uut projekti joonistama ja visuaali looma. Kuna kortereid vaatamas käies oli alati lisaks maaklerile kohapeal veel ka omanik, siis peale teist vaatamist leppisime abikaasaga omavahel kokku ühe salasõna, mis siis tähendas, et korter meile kummalegi meeldis. Ei taha ju müüjale jätta muljet, et korter sulle nii väga meeldib, siis jääb kohe tingimisosa välja. 

Olime siis juba hulga kortereid läbi vaadanud, kui meie ette sattus Mustamäel üks 3 -toaline korter. Omanik elab ise Eestist väljas ja hetkel elas tal seal tuttavast üürnik. Kohe kui kuulutus tuli, võttis abikaasa maakleriga ühendust ja juba järgmiseks lõunaks leppisime kokku külastuse. Korter oli sellise hinnaga, mis tundus meile algul uskumatult odav (peale erinevate korterite vaatamas käimist ja kinnisvaraportaalides surfamist), aga tegelik seisukord oli, et koli või kohe sisse. Vaadates kasutasin siis mitu korda meie salasõna, aga abikaasa sõi mind hoopiski pidevalt silmadega. Ma olin segaduses ja ei saanud aru, mis värk on, et kas talle meeldib või mitte. Peale ringkäiku lõi abikaasa maaklerile kõik kaardid lauale ja ütles, et korter väga meeldib ja tahaks selle ära broneerida. Niipalju siis minu kauplemistaktikast. Aga okei. Maakleri sõnul oli enne meid veel üks paar käinud (nägime neid ka ise väljumas) ja neil oli sama soov ja olid valmis samadel tingimustel korteriga tehingusse minema. Ostuhuvi sai kinnitada sama päeva broneerimislepinguga ja koheselt 2000 euro suuruse broneerimistasu omaniku kontole kandmisega. Lisaks oli tulemas veel 3 paari, kellest maakler lubas loobuda suure huvi tõttu ja võibolla ka meie suvestamise pärast :D. Tuletan siinkohal meelde, et korter pandi eelneval päeval müüki ja meie olime teised vaatajad. Aga selline see kinnisvaraturg hetkel Tallinnas on. Kuna üks paar veel siiski peale meid käis ka vaatamas, siis kartsime väga, et läheb ülepakkumiseks, aga me seljuhul poleks sellest osa võtnud, kuna ülepakkumise raha tuleb ju kõik enda taskust juurde maksta. Õnneks peale mõningat ootamist helistas maakler abikaasale ja ütles, et läheb meiega tehingusse, kuna me olime esimesed, kes kuulutuse peale reageerisid. Meie poolt vaadatuna tundus aus lahendus 🙂 

Toimetamised pangaga

Olime teinud ka juba varasemalt eeltööd ja saatnud päris mitmele pangale eeltaotlused ära. Tänu sellele olime kindlad, et saame antud summas laenu ja jääme oma max laenuvõimekuse piirmäärast väga kaugele. Seetõttu julgesime teha kohe ka broneerimislepingu ja kanda omanikule broneerimistasu.

Peale seda toimus palju huvitavaid asju seoses korteri ostuga. Plaanin järgmises blogipostituses välja tuua erinevate Eesti pankade intressi pakkumised ja muud asjaajamised. Kui soovid olla esimene, kes selle kätte saab, siis scrolli alla ja liitu minu uudiskirjaga.

Portfelli tühjendusmüük

Korteri ostmiseks oli vaja natuke lisaraha vabastada, täpsemalt 3900€ väärtuses. Õnneks oli ülejäänud osa, sissemaksuks, hindamisaktiks, Kredexi käendustasuks, notaritasuks ja riigilõivuks, olemas. Võib öelda, et polnud just kõige parem aeg aktsiaid müüa, aga mingit erilist miinust ma sealt ei saanud. Müüki läksid Merko, Kaubamaja, Siauliu Pank ja Bercman. Alustame nüüd algusest. 

Merko

Kuigi dividendid olid käega katsutav, siis langeb aktsia nagunii peale ex dividendi päeva väljamakse summas ja kaotust selles olukorras ei ole. Ainuke kaotus on muidugi see, et investeerimiskonto väljamaksete summa läheb suuremaks. Dividendid sinna alla ei kuulu, aga pole hullu. Olen olnud suur Merko austaja ja nautinud nende kõrgeid dividende, aga hetke tarneraskused, toormekriis, töötajate puudus ja intressimäärade tõus muudab aktsia minu jaoks hetkel ebaatraktiivseks. 

Kaubamaja

Näen, et kõrge inflatsiooni tõttu on surve hindadele kõrge ja raha väärtuse langus sunnib inimesi säästma. Arvan, et paljud alustavad kõige nähtavamast kulust, milleks on toit. Ennustan, et täitsa arvestatav osa läheb sööki ostma pigem Maximasse, kui Selverisse. Lisaks väheneb niisama shoppajate hulk ja autode müük.

Siauliu Pank

Mul oli portfellis 3 panka (lisaks Siauliu pangale veel LHV ja Coop). Müüki paiskasin Siauliu panga. Kuigi analüütikud räägivad juba teist aastat, et aktsia on täielikult alahinnatud ja tõusupotentsiaal väga suur, siis mina antud olukorras seda ootama ei hakka. LHV aktsia on palju kiiremas tõusus. Eriti positiivseks pean, et Ühendkuningriigi filiaal toodab kasumit ja LHV kindlustus on jõudnud ka kasumisse. Lisaks on suvel tulemas spilt, mis mõjub aktsiale hästi. Kõikidele pankadele on intressimäärade kerge tõstmine kasulik, sest vanade laenude pealt tuleb siis suurem kasum. 1% euribori tõusu tähendaks LHV-le 50% kasumi tõusu. Kõrgem euribor tekitab juba probleeme. Laenude krediidikulukuse määr tõuseb paljude jaoks liiga kõrgeks ja tekivad makseraskused. Coop jäi valikust välja, sest seda on minu portfellis lihtsalt niivõrd vähe ja see väike summa sunnib mind panga tegemistega kursis olema.

Bercman

Kuigi usun, et tulevikus on targad valgusfoorid täitsa vajalik asi, siis hetkel arvan, et nende potentsiaal hakkab teostuma alles mõne aasta pärast. Jälgin ettevõtte tegemisi ja olen valmis oma aktsiad õige suuna korral uuesti tagasi ostma.

Covidiga kodus

Mais õnnestus mul saada selline huvitav haigus nagu Covid. Olin päris pikalt selle eest põgenenud ja arvasin, et olen üks nendest priviligeeritud inimestest, kellele see haigus külge ei hakka. Kahjuks see nii polnud ja sain kaks nädalat lõbusalt kodus veeta. Olen tänulik, et pidin kõrget palaviku kannatama ainult 3 päeva ja ülejäänud päevad olin lihtsalt energiast tühi. Saimegi lõbusalt koos seriaale vaadata (Loe: sain oma abikaasa lõpuks Game Of Thrones-i vaatama). Kuigi abikaasa oli Covidi juba veebruaris läbi põdenud, siis olin mina ikkagi suurema osa ajast toas maskiga, et ta uut ringi läbi põdema ei peaks. Peab ütlema, et väsimus on nüüd ületatud ja loodan, et antikehi ka kehas palju rohkem.

Mina kodus telekat vaatamas.

Covidi ajal sõime õhtusööki sellise laua taga.

Energiakriis ja elektripakett

Tekitasin ka arutelu elektripakettide kohta. Meedia toidab hirmu, et talvel tulevad all time high elektrihinnad ja sellest tekkis mul küsimus, et kui suur osa on juba praegu oma elektrihinna fikseerinud (kuidas kujuneb ELEKTRI BÖRSIHIND). Postituse mõte ei olnudki elektrihinna fikseerimist propageerida, vaid lihtne huvi, kes seda juba teinud on. Kuna suvel on palju väiksem elektri kasutus, siis plaanin vanematel suve jooksul elektrihinna ära fikseerida (kui vähegi alla 16 senti/kWh saab). Suvel on neil lihtsalt tarbimist minimaalselt, kuid talvel osaliselt õhksoojuspumba pealt elades on tarbimine laes. Kui juhtub, et talve elektrihind püsib allpool fikseeritud summat, siis saab alati paketi ära lõpetada ja uuesti börsilt elektrit osta. Aga kui hinnad edasi tõusevad ja fikseeritud hind jääb allapoole börsihinda, siis on võimalus rahulikult kodu elektriga edasi kütta. Kaotus rahaliselt on suvel minimaalne, aga võidu võimalus peaks olema talvel kõrge. Eks nüüd näeme, kas tehakse pakkumine alla 16senti/kWh 😀 .

Mõtteid inflatsioonist

Inflatsioon on Eestis nüüd üle 20%-i. Täitsa ulme, kui nii mõelda. Kui sa veel ei tea täpselt, mis inflatsioon endast kujutab ja mis seda põhjustab, siis info leiad SIIT. Inflatsiooni tõusu eelduseks oli suur rahatrükk, mida tehti, et Covid kriisist üle saada ilma majanduse languseta. Toetused, mis kõik läksid inimestele ja ettevõtetele majanduse toetamiseks, vähendasid raha väärtust päris hoogsalt. Lisaks jäi paljudel inimestel esimest korda elus raha rohkem üle, kui kulus. See tekitas aktiivse osturalli. Ega Eesti riik siis ka käte peal istunud ja koos pensionireformiga lubati eestlastel II samba rahad välja võtta.

Raha oli palju ja Covid kriis läks isegi päris kergelt üle. Paar seisakut küll tekkis, aga tööjõuturg pigem otsis töötajaid, kui oli sunnitud neid koondama. 

Kõik läks suures pildis hästi. Peale selle, et tekkisid esimesed tarneprobleemid, mis muutis paljude kaupade kättesaadavust ja kui tekib kaupade defitsiit, siis ka hinnad tõusevad. Kaupade hinnad on kergesti mõjutatavad tarnest ja energiast. Eriti Eestis, mis ise toodab energiat väga väikeses koguses ja sõltub suuresti välisriikidest.

Kütuste tõus tõstab toiduainete hindu ja see omakorda kergitab inflatsiooni. Nüüd, kui oleks vaja tarbimist piirata, siis ega meil väikese euroriigina väga võimalusi ei ole. Euroopa lõunariigid on suurtes võlgades ja intressimäärade tõstmine muudaks euro ebastabiilseks. Ainuke võimalus on, kui Euroopa keskpank toetab suurtes võlgades riike ja aitab neil intressimäärade tõusust tekkinud krediidikulukuse määraga hakkama saada. Meie, eestlased, oleme ju rahulik rahvas ja istume kodus, kui riik hakkab rihma pingutama ja vähendab enda panust meie rahakotti. Vastupidiselt lõunamaal otsitakse kapist mask ja hang välja ning minnakse tänavale mässama. 

Pikk jutt ja kindlasti jäi mingi tähtis osa välja, aga mina jälgin huviga, kuidas Euroopa keskpank selle olukorra lahti harutab.

Väike seletus inflatsiooni kohta. Äkki pilt seletab paremini 😉

Nüüd jõuame investeerimise juurde:

Balti aktsiad

Toimus tühjendusmüük (täpsemalt loe ülevalt). Turg reageerib sõja jätkumisele ja intressimäärade tõusule väga hoogsalt ning aktsiad on selle tõttu edasi kukkunud. Minu ainukeseks ostuks maikuus oli 1 LHV aktsia märkimine. Dividendi sain sellel kuul täitsa hästi 186,46€. Väga suur osa dividendidest tuli Ignitiselt ja natuke Coop pangalt. Sellel aastal olen saanud üle 400€-i dividende. Hetkel olen tulemusega väga rahul ja proovin iga aasta seda arvu vähemalt 40%-i tõsta. Siis saab varakult pensionile minna 😀 .

Portfelli väärtus: 19 067.45 (01.06 seisuga)

Krüpto

Täiesti ulmeline on mõelda, milliseid muutuseid krüpto turg viimase aastaga teinud on. Luna kukkumine ja ebakindlus kogu krüpto suhtes. Muidugi naljakas (loe: kurb) on mõelda, et minu investeeritud 3480€ on vaevalt 1K järgi. Selles mõttes ei ole hullu, et tegu oligi rahaga, mida kasutasin riskantsemate investeeringute tegemiseks. Elu õpetab. Naljaka juhusena ostsin 20€ eest Lunat kui ta täitsa põhjas oli. Aga surnud krüptot ei äratanud keegi ellu. 

Funderbeam

Muutuseid ei ole.

III sammas

Lisasime kuu jooksul kokku ainult 100€. Hetkeks tõmbasime investeeringute pealt natuke kokku, kuna korteriostuga kaasneb palju kulusid. Peale suve on plaanis püsikorraldused uuesti jooksma panna.

Säästu protsent
Hoolimata korteri ostuga kaasnevatest suurtest kulutustest suutsime mais säästa 25,10%. Keskmine läks nüüd alla 50%-i, aga olen tuleviku osas enesekindel.
Suurtest kulutustest ei pääse ka siin teistel lähikuudel ja ilmselt tuleb säästuprotsenti veel kärpida. Samas peab meelerahufondi jälle täis panema, millega hakkangi jooksvalt nüüd tegelema.

 

 

Olge tublid ja juba varsti näeme!

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga