Blogi1

Märts-Aprill 2022 – Natuke närvikõdi 😨

Whaaaatt?? Aeg lendab ikka väga kiiresti, kui sul on pidevalt tegemist :D. 

Eelmisel kuul lihtsalt ei olnud aega blogi kirjutada. Proovime siis kahe kuu kokkuvõtte ühes blogipostituses ära teha. Tulebki natuke kompaktsem kokkuvõte. Teile ju “meeldib” neid pikki ja huvitavaid tekste lugeda, mida ma siia kirjutan.

Võtame siis märtsi ja aprilli tegemised kokku:

 • Tihedad võistlused
 • Sõda ja volatiilsus
 • LHV split
 • Rahatarkuse õpetamine
 • Kõik märkavad inflatsiooni
 • Prügi koristamine
 • Koolitus
 • Harjumused

NB! Kui soovid kohe investeerimist puudutava infoni jõuda, siis scrolli alla 😉

Tihe võistlusgraafik

Üks põhjus, miks ma blogi kirjutamisega natuke hätta olen jäänud on tihe võistlusgraafik. Millal need võistlused ikka toimuvad kui mitte nädalavahetusel 😀 . Covidi tõttu on paljud sügisesed turniirid/võistlused edasi lükatud ja kõik tuleb järgi mängida. Korralik “tunne Eestimaad” reisimine käib. Eelmisel kuul käisime isegi ühel rahvusvahelisel turniiril. Tegelikult olen endale need pikad bussiga sõidud suhteliselt hästi ära sisustanud pidevalt lugedes või e-mailidele vastades. Muidu läheks see aeg täitsa raisku. Õnneks on olukord rahunemas ja juba varsti saab natuke puhata. 

Koolitused

Lisaks tuleb enda väärtust ajas pidevalt tõsta. Viimase kahe kuu jooksul olen osalenud kahel treeneri koolitusel (ega rohkem ei olnud neid ka). Mulle on alati pinnuks silmas need treenerid, kes väidavad, et teavad kõike ja enda arendamine ning koolitamine on teisejärguline. Minu arvates tühi jutt. Huvitavad kokkupuuted on olnud ka teiste alade vanem treeneritega, kelle põhiargumendiks on, et kõik on alati nii olnud, miks peaks midagi muutma vms. Ootan suheldes alati argumente ja selline vanamoodne jutt, et “nii on koguaeg olnud” ei muuda asju kuidagi efektiivsemaks ning enda ja treenitavate areng jääb üldjuhul seisma.

Rahatarkuse õpetamine

Märtsis käisime abikaasa venna lapsi hoidmas. Kohale jõudes olid lauamängud reas ja esimesena olid lapsed Monopoly valmis pannud. Saime isegi paar ringi mängida kuni lapsed ära väsisid ja sohki tegema hakkasid. Ma ise mõtlesin ka, et ega see Eesti iseseisvumisaeg ei ole, et kõiki tänavaid niisama kõrvale saab panna 😀 . Peale mängude mängimist ei saanud võimalust kasutamata jätta ja tuhnisime nende raamaturiiulis huvitavamad raamatud läbi ning rääkisime natuke raha kogumisest. Peab ütlema, et lastel oli oma raha kogumisharjumus juba vanemate poolt tekitatud ja sealt saab ainult edasi minna.

20220323_2133501

Inflatsioon on sõna, mida teavad Eestis nüüdseks kõik. Tegime poistega aprillis hoogsalt trenni ja pausi ajal kuulen, et noored räägivad inflatsioonist. Uurisin siis, mis huvitavat nad arutavad. Arutluse all oli, kui kiiresti on rongipileti hinnad ja kütus tõusnud. Väga huvitav oli poiste arutlemist kuulata. Kui palju raha neil kuus nüüd rohkem läheb ja palju endal kulutamiseks alles jääb. See on märk, et inflatsiooni märke märkavad kõik, ka noored ja lapsed.

Prügi koristamine

Kui lumi oli juba sulanud, tuli selle alt välja hulgaliselt prügi. Võtsin siis oma südameasjaks jalutuskäikude ajal natuke meie kodumetsa koristada, et endal ilusam jalutada oleks. Täitsa mõnus toimetamine. Tekib mingisugune hasart ja võistlusmoment, et palju seda prügi kokku korjatud siis saab. Peab ütlema, et eriti äge on vaadata teiste inimeste mõtlikuid nägusid. Mõte, et miks mitte seda ise teha jõuab nii kõige paremini kohale ja positiivne eeskuju tuleb alati kasuks. Hoolime rohkem oma ümbruskonnast: sorteerime prügi, ostame asju taaskasutuskeskusest (muidugi ei pea kõike ostma, aga samm-sammult vähem tarbida ja asjad ringlusesse lasta teeb loodusele väga suure heateo), tarbime vähem, liigume rohkem ratta või ühistranspordiga jne. Anna oma panus 😉 !

20220320_152619

Üks kilekott jalutuskorra kohta teeb looduse puhtaks.

20220421_0652251

Kahjuks kõiki meie ümber loodus ei koti.

Harjumused

Peale sõja algust Ukrainas hakkasid minu harjumused kokku kuivama. Ma ei suutnud enam iga päev lugeda, varakult tõusta ja lugesin peaaegu igat artiklit, mis oli sõjategevusega seotud. See ärevus kurnas mind ja sellest ka väsimus. Kuidagi hakkasin kahtlema kõiges mida hetkel teen. Arusaamatu väsimus kõigest. Peab ütlema, et sellest sain üle uuesti endale reegleid kehtestades:

 • Varakult magama, ~ kl 21-22 ajal juba voodis.
 • Ärkan varakult ~ kl 5-6 aeg. Üldjuhul ise (ilma äratuseta).
 • Hommiku esimesed 2-3h telefoni ei näpi.
 • AK vaatamine jääb õhtul ära. Negatiivsed uudised rikkusid unekvaliteeti.
 • Rohkem hetkes olemist. Minust ei sõltu tegelikult ju midagi. Isegi, kui agressioon peaks Eestisse jõudma, siis mina seda muuta ega mõjutada ei saa.
 • “Ühe puute reegel”. Kui midagi puudutad, siis lahendad kohe probleemi. Näiteks: nõud panen kohe nõudepesumasinasse, mitte kraanikaussi.
 • “5 min reegel” – Tegevused, mis võtavad vähem, kui 5 min teen kohe ära. See pidev edasilükkamine ei vii kuhugi.
 • Tegelen enda jaoks ebameeldivate asjadega – Mul oli vaja mitu ebameeldivat arsti aega paika panna ja kergem oli seda kogu aeg edasi lükata. Kes teab, mis need uuringud minu liigeste ja olukorra kohta ütlevad. Äkki on vaja järjekordset operatsiooni. Jälle kergem edasi lükata. Arvestades, et õigele uuringule saamine võtab jubeda aja (üks arst vaatab üle ja kirjutab saatekirja järgmise juurde jne), siis olen sellega edukalt tegelema hakanud. Enda jaoks ebameeldivate asjadega tegelemine pakub peale nende ära tegemist minu jaoks meeletult positiivseid emotsioone. Tegelt see ei olnudki nii raske.
 • Hommikul esimese asjana õue. Värske õhk muudab mõtted positiivseks ja tühjendab pead muredest (vähemalt minu jaoks). Lisaks vajab koer ju iga päev liikumist – 2in1.
20220421_061849

Nüüd investeerimisest:

Balti Aktsiad

Dividendi sadu oli täies hoos. Märtsi ja aprilli jooksul laekus minu kontole 214,16€ dividende (maksjad: Ignitis, Tallina Kaubamaja, LHV, Siauliu Pank, Coop Pank). Arvestades, et 2021. aasta peale kokku sain 176,77€, siis tõus on märgatav.

Peab ütlema, et koos majanduses toimuvate muutustega muutub ka minu investeerimisstrateegia. Panustan rohkem ennast tõestanud väärtusettevõtetesse ja kõrge rahavooga ettevõtetesse. Arvan, et ka majanduslanguse ajal hoiavad oma väärtust hästi energia-, materjali- ja finantssektori aktsiad.

Juurde ostsin Ignitist ja LHV-d. Räägin kahest ostust lähemalt:

Nagu varem rääkinud olen, siis Ignitis on mul võlakirja asendaja. Maksab pidevalt kõrge %-ga dividende ja usun, et aktsia on ikka veel suhteliselt kõrgelt alahinnatud. Eelmise aasta kõrge Tallinna Börsi tõus sunnib mind Balti turul rohkem Riia ja Vilniuse börsile piiluma. 

Mind meelitas veel aktsiaid juurde ostma ettevõtte eelmise aasta roheenergia segmendi päris hoogne suurenemine. Lisaks tõusis ka EBITA. Lisaks on neil plaanis veel suur laienemine. Sellega kaasnevad muidugi suured ühekordsed kulud ja jälgides probleeme tänases toorme tarnes ja puuduses on see ülesanne päris raske. Olukorda toetab muidugi see, et kõik riigid proovivad nüüd Venemaa energiast lahti öelda ja usun, et selle saavutamiseks peaks riik nende laienemist toetama. 

Kõige suurema tootlikuse tõusu ettevõtte portfellis on teinud rohesektor.

Rohesektori tootlus on aastaga tõusnud rohkem kui 2x

LHV spilt

Uudised, et LHV teeb oma aktsiate splitti tegi minu tuju tõeliselt heaks. Olen viimasel aastal igakuiselt LHV aktsiaid juurde ostnud. Kuigi ettevõtte väärtus läbi spliti ei suurene, siis aktsia arvu suurenemine ja hinna näiline vähenemine aitab kaasa psühholoogilisele poolele. Hind ei tundu enam nii kõrge ja viib hinna atraktiivsele tasemele. Lisaks muutub aktsia likviidsemaks, mis hõlbustab kauplemist ja võib kitsendada ostu-müügi vahet. Sellest olen ma teinud ka POSTITUSE RahaTreeneri instagrami kontole.

Ilmselgelt olen ikka veel Balti turust liigses sõltuvuses ja proovin seda lähikuudel muuta.

Portfelli väärtus 23 553€ (01.05 seisuga)

Change

Muutuseid ei ole.

Funderbeam

Muutuseid ei ole.

Krüpto

Kahe kuu jooksul harjutasin oma kätt väikese trademisega. Panin endale piiriks 300€ ja tegin mitu kasumlikku trade-i MATIC coiniga. Kokkuvõttes võitsin 11% tootlust (33€). 

Järgmiseks võtsin ette suhteliselt volatiilse ADA. Ajastus läks täielikult vett vedama ja kõik teavad, mis tänase päevaga krüpto tootlused teinud on. Nüüd jään pikema positsiooniga ootama ja raha sinna juurde panna ei plaani. Ootan ja vaatan.

III sammas 

Tulumaksu tagastusega saime tagasi 2243€ ja saatsime selle raha järgmisele ringile. Kahe kuu peale kokku läks III sambasse 1900€. Kõige odavam ja tootlikum fondidesse investeerimise võimalus. 

Säästu protsent

Märtsis suutsime säästa 64,40% ja aprillis 46,58%. Esimese nelja kuu keskmine tuleb 50,74%. Loodame, et sellel aastal jääb see ikkagi üle 50%-i. Julgen arvata, et jägmistel kuudel tuleb säästu protsent väiksem, sest tulemas on pulmad, sünnipäevad ja muud suured väljaminekud.

Aasta keskmine 50.74%.

Suured väljaminekud järgmistel kuudel ees.

Ärge laske ennast portfelli punastest numbritest häirida ja liigume koos eesmärkide suunas edasi.

Varsti näeme 😉 !

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga