Blogi1

Kuidas RahaTreeneril suvel investeerimine läks?🕶️

Suvi möödus ikka väga kiirelt. Kui täpsustada, siis valdavalt pintsel käes ja korteris remonti tehes.

Nüüd lõpuks leidsin aega, et võtta suve tegemised kokku.

 • Kodu remont ja kolimine
 • Investeerimisfestival
 • Hulgaliselt lugemist
 • Laagrid  ja suvi
 • Meesteõhtu

Täpselt nii vastaksin, kui keegi küsiks, kuidas suvel investeerimine läinud on

 

Kodu remont ja kolimine

Suve jooksul on toimunud nii palju, aga alustame kõige tähtsamast. Saime uude koju sisse kolitud. Enne seda kulus muidugi hulgaliselt aega remondiks ja ehituspoodides shoppamiseks. Sai käia läbi kõik ägedad ehituspoed ning harjutada parketi panemist, värvimist, pahteldamist, lammutamist jne. 

Julgen öelda, et kui peaksin töölt kinga saama, siis võin rahulikult teiste kortereid remontida (või vähemalt värvida ja parketti panna). Kogu remont ise läks maksma 1112€, mis ei sisalda endas mööblit ja teisi disaini asju.

 

Investeerimisfestival

 

Teiseks ägedaks ürituseks oli muidugi Investeerimisfestival. Tõeliselt ägedad esinejad ja mõnus teadmistejanus õhkkond. Kuulasin iga päev põnevusega ja peab mainima, et Toosikannu on sellise suure festivali korraldamiseks väga hea koht.

Loodame, et Investeerimisklubi toob varsti välja mõned esinemised. Kui see nii peaks olema, siis soovitan kuulata just järgmiseid esinemisi (tuleb arvestada, et üritusel oli kaks lava ja päris kõike ma selle tõttu kuulama ei jõudnudki):

Lubasin suure suuga teha veel väikesed postitused erinevatest esitlustest, aga hetkel veel sinna jõudnud ei ole. Iga asi omal ajal.

Pettumuseks oli teisel päeval toimunud Crypto Discussion, kust mina ühtegi uut tarkust juurde ei korjanud. Arvan, et tegu oli kõige populaarsema esitlusega, sest krüpto ju kõnetab oma “suurte kasumitega” väga paljusid inimesi. Kõik olid ennast seda kuulama surunud ja palju piilusid veel ukse vahelt sisse, aga teema jäi nõrgaks. Põhiliselt räägiti, et ära võõrale lingile vajuta ja ära oma paroole kuhugi saada. Oleksin oodanud arutelu, kuidas krüpto meie ellu väärtust loob ja millised on tuleviku väljavaated ning projektid. Kahjuks seda infot ma kätte ei saanud. Aga jään siis järgmisele aastale lootma.

Kõige ägedam on, et Investeerimisfestival oli juba eelmisel aastal minu eesmärkide all kirjas. Eks see nii tavaliselt ongi, et paned eesmärgid paika ja iseenesest hakkavad asjad juhtuma (pileti pead muidugi ise ostma).

 

Hulgaliset lugemist

Mul on ülihea meel, et suve ilusaid ilmasid olen ma kasutanud enesearengu huvides ära. Selle aasta siiamaani kõige huvitavam raamat on “Palgatööga Rikkaks”. Kui juba varem oli mul plaanis palka juurde küsida, siis robustne motivatsioonikõne lükkas sellele veel suurema hoo sisse. Mulle meeldib detailsus ja enne, kui läksin palka juurde küsima, siis tõin kõik oma plussid enda juures välja ja panin paika palga, millega olen rahul ja mis enam ei sobi.

Peab ütlema, et olin oma pitchi nii hästi ette valmistanud, et ega seal muud valikut ei olnud, kui minu palka tõsta. Lisaks tegin veel väikese küsitluse, et kui korralikult inimesed ennast ikkagi arenguvestluseks (loe: see vestlus, kus saad palka juurde küsida) ette valmistavad. Tulemused on Teie ees:

 

Laagrid ja suvi

 

Suve jooksul käisin noortega mitmes laagris. Väga äge oli. Mõnus kuum ilm, ägedad ja arengule orienteeritud lapsed ning minu tervis, mis on juba keskmisest parem. Sportmänge mängides tegin ise ka paar kiiremat jooksusammu, kui panime treeneritega ennast õpilaste vastu proovile. Liikudes tuleb ikkagi mingi hasart sisse ja midagi alustades ei ole võimalustki, et seda kuidagi poolikult teed. 

Antud suvi jääb mulle eluks ajaks meelde. Mõeldes, et eelmisel suvel olin koomas ja olukord peale ärkamist tundus päris kehva, siis nüüd ringi liikudes lihtsalt naeratad ja mõtled, et kui tänulik saab olla lihtsate asjade üle.

Peale laagrit käisin abikaasaga veel autotripil Eestis. Meil on peale Eurotripi jäänud pisik sisse, et käime autoga trippimas ja öösel ööbime ka autos. Milline vabadus. Oleme seiklejad ja kuna auto on päris kõrge, siis pääseme ligi ka halvemas olukorras olevatele teedele ning proovime ennast alati mere äärde ööbima sättida.

Kokkuvõttes võib suvega rahule jääda. Palju puhkamist, liikumist, sõprade ja perega koos olemist. Mängisin isegi rannavõrkpalli koos perega. Kuna olen alati suhteliselt kiire ja tugeva füüsisega olnud, siis ei saanud vastu panna ja hüppasin paar korda ka üle võrgu, et vastaste lööke blokeerida.

 

Meesteõhtu Pärnus

 

Üheks minu eelmise aasta eesmärgiks oli pandud, et korraldada sõbrale poissmeeste õhtu ja samas veeta sõpradega mõnusalt aega. Nii saigi juba aasta alguses eesmärkidesse see kirja pandud ja planeerimine algas. 

Kohe alguses panime paika, et läheme Pärnu. Seal on selline teistsugune vaib ja meeleolu. Kui päev kätte jõudis, siis läksime ja üllatasime sõpra ning sõitsime bussiga lasergame-i mängima, käisime koos erinevates kohtades söömas, rannas ja ajasime meestega juttu. Võib öelda, et üritus täitis eesmärki, sest kõik mehed olid kohal. Iga aastaga läheb aina raskemaks leida see aeg, et kõigi sõpradega kokku saada ja maailma asju arutada. Loodan, et selline üritus jääb kestma ka järgmistel aastatel. 

 

Palju õnne! Oled läbinud minu pildiraamatu ja nüüd jõuame lõpuks investeerimise juurde

S&P 500 3 kuu tootlus (26.06-26.09)

Hetkel toimub maailmas väga palju erinevaid Makromajandusega seotud sündmuseid. Ahh, et ei tea, mis on makroökonoomika? Loe täpsemalt SIIT

Balti Aktsiad

Nu püha jumal. Vaatasin oma investeeringute väljavõtet ja minu suve investeering oli 1 LHV aktsia. Karm karm. Räägin siin tähtsa näoga DCA (Dollar-cost averaging) tähtsusest ja ise samal ajal ei investeeri. Kas RahaTreener siis ei rääkinud, et kui “veri on tänavatel” siis tuleks osta. Muidugi rääkisin, kuid arvan, et kukkumisruumi veel on. Muidugi ei tohi hakata seda turu põhja ajastama, et siis suuri kasumeid välja võtta, vaid tuleb järjepidevalt investeerida. Kasumlik investeerimine on järjepideva distsipliini tulemus.

Miks siis RahaTreener suvel ei investeerinud? Nr 1 põhjus on, et kogun hoogsalt meelerahufondi. Meelerahufond on minu jaoks väga väga tähtis, sest minu tervis on nagu ta on (tegelt hull ei ole, aga kunagi ei tea, millal vaja järgmist operatsiooni või tasulist taastumist).

Näen, et ma ei oleks kuidagi löödud, kui turud juba tõusma hakkaks ning teistele suuri kasumeid toodaks (pean seda hetkel ka väga ebatõenäoliseks). Lisaks peab mul alati rohkem raha kontol olema, et vajadusel ülemus pikalt saata ning uus töökoht otsida. Mulle lihtsalt meeldib, kui mul on elus valikuid.

 

Positiivse poole pealt sain juuni alguses 184€ dividendi Enefit Greenilt.

Portfelli väärtus: 21 764.40(01.09 seisuga)

 

Krüpto

 

Muutuseid ei ole.

 

III sammas

 

Muutuseid ei ole. Portfell üks kuu kasvab, teine langeb. Pikas plaanis see mind kuidagi ei mõjuta. Kõige tähtsam on pidev raha investeerimine. Suve alguses lõpetasin hetkeks püsikorralduse III sambasse ja plaanin maksetega niipea kui võimalik jätkata.

Räägitakse küll, et tasub oma aktsiaportfelli harjutada. Kuna üle 1/3 minu portfellist on indeksfondid, siis aktsiate puhul olen läinud enda arust kindla peale välja. Balti börsilt plaanin ainult Ignitist juurde hankida. Mingi osa vabast rahast olen kandnud IB kontole ootama, et saaksin oma portfelli rohkem USA aktsiaid juurde tuua. Eks näeb, kui edukaks USA üksikaktsaite kujuneb. Ise juba põnevusega ootan.

Säästu protsent

Selle pealkirja alla ei ole midagi head kirjutada. Aga vaatasin siin meie kulutused üle. Ega kui Mais ikkagi üle 5K kulud tulevad ja järgnevatel kuudel lisaks korteri remondile veel üks suurem ja kulukam projekt käsil, siis ega ei olegi kuskilt väga kokku hoida. Lisaks proovin enne talve oma puusa turgutada, et ta liiga kiirelt ei kuluks. Selle tarvis on vaja teha liigesesisene süst, mis läheb maksma natuke alla 400, aga küll jõuame uuesti säästmise laine (nu tegelikult olen ma laine kogu aeg, aga numbrites ei taha see kajastuda). Keskmine on nüüd 33% peal, ehk kõige hullem ei olegi 😀 .

Mai oli selle aasta kõige kulukam kuu (5226.19€)

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad blogipostitusi ja muud head infot, siis liitu minu maililistiga siin all 😉

2 kommentaari

 • Trevor

  Väga hea kokkuvõte! Säästumäär on mul ka 42% 9 kuu keskmine ja kusjuures see polegi omaette eesmärk olnud. Pigem tegutseme koos kaaslasega teekonnal – ELU KUI INVESEERIMINE…kõik, mis teeme iga hetk on investeering.

  Iga tegevuse osas saab endalt küsida – kas see aitab mind elus edasi või hoiab tagasi? Kui selline sisekõne endaga maha pidada, siis hakkavad paljud asjad kergemalt liikuma 🙂

  Tasemel blogi ja alati tulen lugema. Ootan järgmist 🙂

  • RahaTreener

   Aitäh Trevor ilusate sõnade eest! Oled vägeval teekonnal ja terve elu ongi investeering. Tuleb lihtsalt eesmärgid paika panna ja liikuma hakata.
   Äge on, et minu ümber on lahedaid inimesi, kes selle asemel, et kade olla või ennast halvasti tunda (kui teistel hästi läheb), ikkagi üksteise saavutuste üle rõõmu tunneme ja üksteisele hoogu juurde lükkame.
   Varsti terviseradadel näeme!:)

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga