❄️September-oktoober 2022 – Elumuutev sündmus
Nii Nii RahaTreener. Mis toimub!?!?! Käes on juba peaaegu jõulud ja sina pole ikka veel septembri blogipostitust live-i pannud?
Tõesti. Aeg on lennanud kiiresti ja peab ütlema, et minu elukorralduse juures ja ajagraafikus on muutunud palju. Kohe räägime siis elumuutvast sündumusest minu elus ja kuidas muidu selle raha asjaga läheb.
Septembri ja oktoobri tegemised:
- Elumuutev sündmus
- Ülikool
- Mida veel teha, et portfell kiiremini kasvaks?
- Aktiivne liikuja väljakutse
- Mõtted turult ja koondamised
- Millal Euroopa taastub?
- Dollari tugevus
RahaTreener on nüüd õnnelik isa
Nüüd tuli välja põhjus, miks minu blogi kirjutamine edasi lükkunud on. Olen nüüd õnnelik isa. Ei uskunud, et elu nii palju lapse saamisega muutub. Täiesti teine elurütm. Ärkad siis, kui väike tegelane tahab ja magad ka siis kui väike tegelane lubab. Kui varem ärkasin kella 5-6 aeg, käisin koeraga jalutamas, lugesin raamatut ja jõin rahulikult oma hommikukohvi, siis nüüd võtan hommikul lapsega tegelemise enda peale, et ema saaks paar tundi und lisaks. Väga äge on koos kasvada ja lisaks raamtutest korjatud teadmistele on praktikas lapse kasvatamine ikkagi täitsa teistsugune.
Üks ülesannetest on lapsele tulevikuks raha kogumine. Praegusel hetkel ei ole veel täpset plaani paigas, aga nuputamine käib. Eks ma loen talle igapäevaselt investeerimisega seotud raamatuid ette ja loodan, et ta ütleb ise varsti, kuidas tahab, et ta raha kogutakse. Ma ei tohi talle investeerimisnõu ju anda. Muidu varsti kuskil mustas nimekirjas.
Rääkides lapsest, siis odav lõbu see ei ole. Vanker, BB tool, mähkmed, hügeenitarbed, turvahäll, riided, mänguasjad, kandekott, vann jne. Uskumatult palju asju käib lapsega kaasas. Loodan mingis osas varsti kulud kokku lüüa, aga hetkel tundub, et esimese lapse saamine on ikka päris kulukas, kuna palju asju ostetakse esimest korda. Teise lapsega saab kindlasti palju asju juba taaskasutada. Hetkel tundub, et kui sul just 3 last ei ole, siis peab sul olema ikka väga suur rahakott 😀 (need, kes on Facebookis pannud oma ametiks elukutselised emmed kirjutavad mulle kindlasti mingi kurja kirja).
Jäin esimest korda pildi peale.
Uuesti Ülikooli
Kuna soovin treenerina pidevalt areneda, siis võtsin jälle ette Magistri teekonna treeneri ametiga seotud erialal. Kuigi alguses läksin päris hooga peale, siis mida rohkem aega mööda läks, siis tundsin, et kuigi saan natuke lisateadmisi, siis liigun oma eesmärgist aina kaugemale.
Kindlasti küsid, et mis see eesmärk on. Minu eesmärk on saavutada finantsvabadus enne 35 eluaastat (läheb täiega kiireks) ja praeguses olukorras on see päris raske ülesanne. Seda just seetõttu, et Treeneritöö on oma iseloomult suuremahuline töö. Eriti siis, kui seda vähegi tõsiselt ja edukalt proovid teha. Lisaks sellele, et annad lihtsalt trenne, oled oma õpilastele psühholoogiliselt abiks, aitad õppimistega, käid võistlustel, suhtled lapsevanematega, planeerid võistluseid, otsid vajadusel kohtunike, broneerid kaugematele võistlustele transporti, korraldada ise erinevaid võistluseid, valmistad treeninguid ette, koostad treeningplaani, suunad õpilasi, et neist saaks kunagi peale heade sportlaste ka normaalsed inimesed.
Nagu ütlesin, siis tasustatakse ainult seda esimest osa ja teiste tegevustega jagad sa lihtsalt lisaväärtust.
Mida veel teha, et portfell kiiremini kasvaks?
Tunnen, et treeneritööl tuleb päris kiiresti lagi ette. Olen saanud ka pakkumisi teha treeneritööd kõrgemal tasemel, aga see näeks ette veel rohkem kodust ära olemist ja iganädalaselt välismaal võistlemas käimist või välismaal töötamist, mis tähendaks veel rohkem perest eemal olemist. See kõik on pannud mind mõtlema, et kas antud spordialal, treeneri ametis, töötades on finantsvabaduse saavutamine nii kiiresti võimalik? Olen ise välja arvutanud, et pigem mitte.
Olen jõudnud olukorda, kus säästmisele tuleb sein ette ja kuskilt on vaja lisatulu teenida. Kuna praeguse koormusega ja lapsevanema ameti kõrvalt on seda aega väga-väga raske leida, siis plaanin teha väikese karjäärimuutuse. Räägin sellest täpsemalt järgmises blogipostituses.
Aktiivne liikuja
Septembris ja oktoobris liikusime aktiivselt ringi. Ilmad olid ilusad ja lisaks tavalisele liikumisele alustasin 100 päeva väljakutsega (TÄPSEMA INFO LEIAD SIIT). Mis on finantsvabadus ilma hea terviseta. Mina ise alustasin väljakutset 20 kätekõverduse ja kõhulihasega ning proovin iga nädal 10 kordust lisada.
Antud väljakutset võid ise korrigeerida. Näiteks jalutad iga päev 10K sammu või käid jõusaalis. Eesmärk on ennast liikuma saada ja häid harjumusi tekitada. Tee sa neid harjutusi nii palju, kui soovid. Vähemalt, et liigutad!
Nüüd investeerimise ja majanduse juurde
Mõtted turult ja koondamised
Kui suvel oli täielik karuturg, siis nüüd olen võtnud pigem neutraalse hoiaku. Esimese asjana tundub, et kerge majanduslangus on aktsiatesse sisse arvestatud ja enam madalamaks minna ei saa. Samas pole inimeste ostujõu langus veel tööjõudu mõjutama hakanud. Mingi aeg uurisin, et kas inimesed teavad, mis on quiet quitting (täpsustus videona).
Kuigi töötaja on praeguses olukorras veel kuningas, siis arvan, et kauaks seda olukorda enam ei ole (Kui soovid veel magusat palgatõusu saada, siis praegu on seda veel tõenäoline saada. Küsi juba täna!).
Seda sellepärast, et suuremad ettevõtted tegelevad aktiivselt koondamistega. Vaatame siis suuremad koondamised üle.
- Novembri alguses alustas META koondamistega. Koondati 13% töötajatest (11K töötajat).
- Peloton – kodujõusaali varustuse tootja. Eriti jäi silma Covidi ajal velotrenažööridega. Aasta algusest on aktsia langenud -71%. Ettevõte proovib ennast päästa ja alustas juba veebruaris koondamist ja on koondanud kokku 4,6K töötajaid. Seda ei saa muidugi majanduslangusega seostada, sest sarnaselt Zoomi aktsiaga on ka Pelotoni puhul tegemist Covidi ajal lühiajalise populaarsuse leidnud ettevõttega, kes pole suutnud edu edasi kanda covidi järgsesse aega.
- Elon Musk lubas peale Twitteri ostu koondada 50% töötajatest (3,7K töötajat).
- Seagate Tehnoloogia (mul kohe päris mitu nende välist kõvaketast) alustas oktoobri lõpus restruktureerimist ja koondas 8% oma töötajatest (3K töötajat). Aasta algusest on aktsia hind langenud -53%.
Suurematest ettevõtetest on töötajaid koondanud: Gopuff (1,5K), Snap (1,28K), Coinbase (1,1K), Microsoft (1K).
Neid tuleb kindlasti veel juurde.
Millal Euroopa taastub?
Kuigi intressimäärade tõusud hakkavad USAs hoogu kaotama, siis kiiret majanduse taastumist Euroopas ma veel ei näe. Põhjused järgmised:
- Oleme kriisi epitsentris. Kui olukord eskaleerub, siis oleme meie esimesed, kes sellest puudutatud saavad.
- Meil on olematud gaasi- ja naftavarud. Okei. Natuke Gaasi leiame Hollandist ja naftat Norrast, aga energia tarbimise rahuldamiseks seda ei jätku. Just sellepärast peame ootama USAst või teistest riikidest LNG laevasid. Kuna LNG laevade vastuvõtmist Euroopas täiustatakse, siis muutub gaas Euroopas lähitulevikus odavamaks, aga pikas plaanis näeme veel palju vaeva ja teeme investeeringuid, et oma energia julgeolekut tõsta.
- Energiakriis. Siia polegi midagi lisada. Kõik teavad miks ja kuidas see meie elu mõjutab. Positiivseks saab pidada seda, et nüüd tekitatakse olukord, kus rohelist energiat tootvad projektid lähevad kiiremini käiku ja saavad rohelise tule ning isegi toetust.
- Toetused inimestele. Mis on siis lõppude lõpuks toetused? Need on riigieelarvest eraldatud varad, mille peame meie tagasi maksma. Seda kas läbi uute maksude või vanade tõstmise. Kahju on ainult sellest, et Eesti riik nii vähe laenu on võtnud. Just viimase 10 aasta jooksul oli ideaalne hetk riigi arenguks laen võtta, sest laenukulud olid minimaalsed ja nüüd inflatsioonilises keskkonnas on raha väärtus vähenenud. Seeläbi vähendas inflatsioon ka laenu väärtust. Eestis on võlg küll väike, kuid USAs on riigivõlg ühe elaniku kohta 92.78K (vaata pilti) dollarit. Arvestades asjaolu, et inimeste ootused majale, autole ja üldse elule on võlga soosivad (üle oma võimete), siis oma sõjaväe võimekuse ja mõju säilitamiseks maailmas peab USA pidevalt raha juurde laenama. Mingil ajal prooviti isegi USA sõjaväge auditeerida, et teada saada palju see kogu kupatus väärt on. Kahjuks see ebaõnnestus (lisaks suurusele on palju salastatud infot).
- Suure kaubanduspartneriga enam kaubelda ei saa. See võtab ära suure osa tulust, mida suured firmad varem Venemaal teenisid.
- Odava tooraine defitsiit. Venemaa on teada tuntud oma odava tooraine poolest. Peale sõja algust tõusid kõikide toorainete hinnad, sest nüüd tuleb neid tellida kaugemalt ja suure tõenäosusega ka kallimalt. See omakorda tõstab inflatsiooni ja tootjate kulusid.
USA riigivõlg elaniku kohta on 92.78K dollarit
Dollari tugevus
Kuna Ameerikas alustati intressimäärade tõstmist varem, siis tõusis ka dollari väärtus. Mulle pakkus see suurt huvi ja nii tegingi väikese uurimustöö, et kuidas see dollar ikkagi maailma mõjutab. Paar asja unustasin lisada ja need leiab minu instagrami kontolt postituse alt SIIT
Portfell
Võtame siis portfelli kiirelt kokku. Ostudeks osutus sellel kahel kuul paar NIO aktsiat. Tegu on Hiina enda elektriautode tootjaga. Arvestades, et maailm liigub rohkem elektri poole ja sisepõlemismootorid on 2035 minevik (vähemalt Euroopas), siis olen kindel, et Hiina on sunnitud oma riigi elektriautode sisetootmist elavdama ja sinna investeerima. Kõik ei saa ju Tesladega sõita. Samas nägin aktsial piisavalt tugevaid ja tõusvaid näitajaid, et julgesin sinna oma raha paigutada. Arvestades Hiina poliitilise süsteemiga, siis läheb sinna väike summa, mida poleks probleem kaotada. Eks vaatame, mis selle Hiinaga edasi saab.
Portfelli väärtus: 22 227.37€ (01.11 seisuga)
Säästmine
Aga mis seal ikka. Järgmisel kuul näeme ja siis saame neid investeerimise jutte rohkem rääkida :D.
Näeme varsti!
Üks kommentaar
Pingback: